دکتر زهرا ستوده / سرطان های زنان / انواع سرطان زنان
۶ دقیقه
انواع سرطان زنان

انواع سرطان زنان

آنچه می خوانید...

به طور معمول هر یک از انواع سرطان زنان بیشتر مربوط به دستگاه تناسلی می باشد. هر یک از انواع سرطان هایی که آغاز آن ها از قسمت سیستم تولید مثل خانم ها می باشد را سرطان خانم ها می نامند. درمان مورد نیاز برای سرطان بستگی به این مسئله دارد که سرطان از کجا آغاز می شود. دانستن نوع سرطان کمک می کند که پزشک اطلاعات صحیحی در مورد روش درمان به بیمار ارائه دهد. بدن خانم ها همیشه در حال تغییر می باشد. اگرچه در برخی از موارد تغییرات به طور طبیعی هستند. اما برخی از تغییرات نشانه سرطان می باشند. خانم ها باید به بدن خود توجه زیادی داشته باشند. اگر علائم متفاوتی را در بدن خود مشاهده کردند سریعا باید به پزشک مراجعه نمایند.

سرطان زنان- سرطان دهانه ی رحم

آشنایی با انواع سرطان زنان

برخی از انواع سرطان زنان که بین بیشتر خانم ها رایج می باشد عبارت است از :

1. سرطان دهانه رحم

سرطان دهانه رحم یکی از انواع سرطان های خانم ها به شمار می ‌رود. امروزه به دلیل غربالگری و استفاده از تست پاپ اسمیر، مرگ و میر ناشی از سرطان دهانه رحم حدود ۷۰ درصد کمتر شده است. سرطان دهانه رحم زمانی به وجود می آید که هر یک از انواع سلول های غیرطبیعی که در قسمت رحم هستند از کنترل خارج شوند. دهانه رحم به عنوان یکی از بخش های مهم بدن خانم ها شناخته می‌ شود که در قسمت پایین تر رحم قرار گرفته است. سرطان دهانه رحم را اگر پزشک به موقع تشخیص دهد به راحتی می ‌تواند آن را درمان کند. این سرطان به طور معمول در مرحله های اولیه به وسیله آزمایش پاپ اسمیر قابل تشخیص می باشد.

2. سرطان تخمدان

 سرطان تخمدان یکی دیگر از انواع سرطان های زنان به شمار می‌ رود. این سرطان انواع بدخیم و خوش خیم دارد که در سن بالای ۵۰ سال بیشتر مشاهده خواهد شد. افرادی که سابقه بدخیمی تخمدان دارند بیشتر دچار این بیماری می شوند. افرادی که دچار این بیماری می‌شوند باید بدانند که هیچ یک از روش های غربالگری برای بررسی سرطان تخمدان مطمئن نیستند. خانم ها در بسیاری از موارد افراد زمانی که به پزشک مراجعه می نمایند بیماری‌ شان شدت پیدا کرده است. بزرگ شدن شکم، احساس سیری و همچنین نفخ از جمله نشانه های سرطان تخمدان می باشد. سرطان تخمدان تنها به وسیله جراحی درمان خواهد شد.

3. سرطان پستان شایع ترین سرطان خانم ها

 سرطان پستان به عنوان یکی دیگر از انواع سرطان زنان شناخته می شود که بسیاری از خانم ها را درگیر کرده است. خطر به وجود آمدن این سرطان در صورتی شدت پیدا می کند که هورمون های اضافی در قسمت سینه تعدادشان بیشتر شود. غربالگری سرطان سینه یکی از مهم ‌ترین روش‌ های درمانی این سرطان به‌ شمار می ‌رود. اگر شما هر توده ای را در پستان خود لمس کردید باید این مسئله را جدی بگیرید. توده های کوچک در روزهای اولیه خوش خیم هستند. اما اگر به زودی تشخیص داده نشوند مشکلات زیادی به وجود می آورند.

سرطان سینه در زنان

4 سرطان رحم

سرطان رحم یکی از دیگر انواع سرطان خانم ها به شمار می ‌رود. سرطان رحم به راحتی توسط پزشک قابل بررسی است و درمان می شود. بیماری سرطان رحم در تمامی سنین به وجود می آید. اما این بیماری بیشتر برای خانم هایی که یائسه هستند شدت پیدا می کند. علامت سرطان رحم در خانم ها، خونریزی غیر طبیعی می باشد. خانم هایی که دوران یائسگی شان آغاز می شود امکان دارد که دچار خونریزی غیر طبیعی شوند. یا اینکه فواصل قاعدگی آنها کوتاه شود. خانم هایی که یائسه هستند اگر هر نوع خونریزی و لکه بینی را مشاهده کنند باید سریعتر این مسئله را بررسی نمایند. برای بررسی تشخیص سرطان رحم، سونوگرافی بهترین روش به شمار می ‌رود. پزشک از سونوگرافی برای تشخیص بیماری استفاده می کند و پروسه درمانی را بعد از مدتی آغاز می نماید.

5. سرطان آندومتر، نادرترین سرطان خانم ها

سرطان آندومتر یکی دیگر از انواع سرطان زنان به شمار می رود. تست سرطان رحم تا حدودی برای بسیاری از افراد ترسناک می باشد. این سرطان به عنوان قابل درمان ترین سرطان خانم ها شناخته می‌ شود که در صورت جدی نگرفتن آن، مشکلات زیادی به وجود می آورد. رشد سلول های سرطانی در قسمت رحم موجب ایجاد سرطان آندومتر خواهد شد. عوامل زیادی وجود دارند که خطر سرطان آندومتر را افزایش می دهند.

اگر در دوران یائسگی شما داروهای استروژن مصرف نموده اید باید بدانید که در معرض خطر سرطان آندومتر هستید. این سرطان خانم ها به عنوان یکی از سرطان های خاص شناخته می شود که سریعا درمان خواهد شد. در صورتی که نمی توانید باردار شوید و هرگز فرزندی نداشته اید باید آزمایش های لازم را انجام دهید. اگر دوران قاعدگی خانم ها قبل از ۱۲ سالگی آغاز شود و یا اینکه یائسگی شان دیر هنگام باشد باید آزمایش های لازم را جهت جلوگیری از سرطان آندومتر را انجام دهند.

6. سرطان واژن و فرج

 سرطان واژن و فرج یکی از دیگر انواع سرطان های زنانه به شمار می‌ رود. اگر بیماری در قسمت مهبل آغاز شود باید بدانید که به این بیماری، سرطان واژن فرج می گویند. هنگامی که مشکل و بیماری در قسمت فرج واژن ایجاد شود، بیماری جدی ‌تر خواهد شد. فرج به عنوان یکی از مهمترین بخش های اندام تناسلی است. این فرج دارای دو پوسته می باشد که این دو پوسته را لابیا می نامند. سرطان ولور و یا سرطان فرج به طور معمول در قسمت لبه خارجی واژن یا همان لابیا شکل می‌ گیرد. سرطان آن واژینال یا ولور از جمله سرطان های نادر به شمار می‌ روند.

 در واقع شما باید به خوبی بدانید که تعداد کمی از خانم ها در معرض این بیماری قرار می گیرند. سرطان دهانه رحم مهمترین عامل ایجاد این سرطان می باشد. با واکسیناسیون شما می توانید سرطان واژن و فرج را درمان کنید. علائم سرطان واژن و فرج امکان دارد که شامل درد لگن، ترشح غیر طبیعی و غیره باشد. تغییرات پوستی خاصی را اگر در قسمت بیرونی مهبل مشاهده کردید باید این مشکل را جدی بگیرید و سریعا به پزشک متخصص زنان در شهر ری مراجعه نمایید.

دکتر زهرا ستوده

جراح و متخصص زنان و زایمان و جراحی زیبایی زنان و ناباروری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × 5 =