دکتر زهرا ستوده / غربالگری زنان / بهترین زمان تست پاپ اسمیر
۹ دقیقه
بهترین زمان تست پاپ اسمیر

بهترین زمان تست پاپ اسمیر

آنچه می خوانید...

تست پاپ اسمیر روشی برای غربالگری سرطان دهانه رحم می باشد. این تست می تواند سلول های غیرطبیعی دهانه رحم را قبل از سرطانی شدن تشخیص دهد. پزشک متخصص زنان اغلب آزمایش های زگیل تناسلی را در طول آزمایش پاپ انجام می دهند تا زگیل تناسلی، که یکی از علل اصلی سرطان دهانه رحم است را مورد بررسی قرار دهد. نتیجه نامشخص یا غیر طبیعی تست پاپ اسمیر ممکن است نشانه ی عفونت و مشکل دیگری یا سرطان باشد.

تست پاپ اسمیر چیست؟

با پزشک متخصص زنان در مورد اینکه چند وقت یکبار و چه زمانی باید تست پاپ اسمیر را انجام دهید مشورت کنید. پزشک این غربالگری را بر اساس سن شما و عوامل خطر سرطان دهانه رحم به شما توصیه می کند.

تست پاپ اسمیر چیست؟

آزمایش پاپ اسمیر (که به آن تست پاپ نیز گفته می شود) سرطان دهانه رحم را غربالگری می کند. این تست سلول های غیرطبیعی در دهانه رحم را که سرطانی هستند را نشان می دهد، همچنین سلول هایی که پتانسیل سرطانی شدن را دارند، را بررسی می کند. در طی تست پاپ اسمیر، پزشک سلول های دهانه رحم را از نظرعلائم سرطان در زیر میکروسکوپ بررسی می کند. آزمایش پاپ اسمیر ممکن است برای تشخیص عفونت و التهاب خاص رحم نیز استفاده شود. آزمایش پاپ اسمیر به نام یک پزشک آمریکایی، دکتر جورج پاپانیکولائو، که آزمایش پاپ اسمیر را انجام داد، نامگذاری شده است.

چرا به تست پاپ اسمیر نیاز داشته باشم؟

تست پاپ، همراه با معاینه لگن، بخش مهمی از مراقبت های بهداشتی روتین شما باید باشد. می تواند سلول های غیر طبیعی که می توانند منجر به سرطان شوند را نشان دهند. در صورت انجام منظم تست پاپ و معاینات لگنی، پزشک شما می تواند اکثر سرطان های دهانه رحم را زودتر پیدا کند. سرطان دهانه رحم در صورت تشخیص به موقع احتمال درمان موفقیت آمیز بیشتری دارد.

تست پاپ برای یافتن سلول های سرطانی و سایر مشکلات دهانه رحم و واژن مانند سلول های پیش سرطانی و التهاب مفید است.

پزشک متخصص زنان شما ممکن است از تست پاپ برای تشخیص شرایط زیر استفاده کند:

 • التهاب
 • عفونت
 • سلول های غیر طبیعی
 • سلول های پیش سرطانی
 • سرطان

همچنین پزشک شما ممکن است همزمان با تست پاپ، آزمایشی برای زگیل تناسلی (HPV) انجام دهد. بیماری زگیل تناسلی مهمترین عامل خطر سرطان دهانه رحم در زنان بالای 30 سال می باشد. البته ممکن است پزشک شما دلایل دیگری برای توصیه تست پاپ اسمیر داشته باشد.

بهترین زمان برای انجام تست پاپ اسمیر

 1. اگر حداقل 21 سال دارید، باید غربالگری سرطان دهانه رحم را شروع کنید، حتی اگر هنوز از نظر جنسی فعال نیستید.
 2. اگر کمتر از 30 سال دارید، احتمالاً می توانید به جای هر سال، یک سال در میان آزمایش سرطان دهانه رحم انجام دهید.
 3. اگر بیش از 30 سال سن دارید و 3 آزمایش پاپ اسمیر طبیعی پشت سر هم انجام داده اید، می توانید هر 3 سال یک بار آزمایش دهید.
 4. اگر شما در معرض خطر بالای سرطان دهانه رحم هستید، ممکن است به غربالگری های بیشتری نیاز داشته باشید. به خصوص اگر سیستم ایمنی بدن ضعیفی دارید یا در زمان گذشته تحت درمان برای سلول های غیرطبیعی دهانه رحم قرار گرفته اید.
 5. اگر 65 تا 70 سال سن دارید و حداقل 3 آزمایش پاپ تست طبیعی پشت سر هم انجام داده اید و از نظر جنسی فعال نیستید، و در گذشته آزمایش پاپ غیر طبیعی نداشته اید، ممکن است با پزشک متخصص زنان خود تصمیم بگیرید که غربالگری سرطان دهانه رحم را متوقف کنید.
 6. اگر هم رحم و هم دهانه رحم خود را برداشته اید (هیسترکتومی کامل)، نیازی به غربالگری سرطان دهانه رحم ندارید، مگر اینکه قبلاً برای سرطان دهانه رحم یا قبل از سرطان جراحی کرده باشید.

البته توصیه این تست بستگی به نظر پزشک با توجه به وضعیت و سن شما دارد و ممکن است پزشک شما تعداد دفعات دیگری را به شما توصیه کند.

چگونه برای آزمایش پاپ اسمیر آماده شوبم؟

در جلسه مشاوره با پزشک متخصص زنان روش این آزمایش برای شما توضیح داده می شود و دستورالعمل های لازم بیان می گردد و شما می توانید سوالات خود را بپرسید.

 • اگر به هر دارو و لاتکس حساسیت دارید، به پزشک خود اطلاع دهید.
 • همه داروها (با نسخه و بدون نسخه) و مکمل های گیاهی را که مصرف می کنید به پزشک متخصص زنان خود اطلاع دهید.
 • به پزشک خود بگویید آخرین دوره قاعدگی شما چه زمانی بوده و از چه نوع پیشگیری از بارداری یا هورمون درمانی، در صورت مصرف، استفاده می کنید.
 • اگر سابقه اختلال خونریزی دارید یا اگر از داروهای رقیق کننده خون مانند آسپرین یا سایر داروهایی که بر لخته شدن خون تأثیر می گذارد استفاده می کنید، به پزشک خود اطلاع دهید.
 • اگر باردار هستید یا احتمال می دهید که باردار باشید به پزشک خود بگویید.
 • از داروهای واژینال، فوم‌های، کرم‌ها یا ژله‌ها یا دوش‌ها وازینال به مدت 2 تا 3 روز قبل از انجام آزمایش یا در مدت زمانی که پزشک تعیین کرده است استفاده نکنید.
 • 24 ساعت قبل از انجام این آزمایش رابطه جنسی واژینال نداشته باشید.
 • از شما درخواست می شود، که مثانه خود را قبل از آزمایش تخلیه کنید.

هر دستورالعمل دیگری را که پزشک به شما می دهد، رعایت کنید.

تست پاپ اسمیر چطور انجام می شود؟

این آزمایش به صورت زیر انجام می شود:

شما باید راحت دراز بکشید و پاهایتان رکاب کنید. پزشک متخصص زنان در شهر ری ابزاری به نام اسپکولوم را در واژن قرار داده، که این ابزار باعث می گردد، که دیواره های واژن از هم جدا شود و دهانه رحم کاملا مشخص شود.

پزشک شما از یک برس یا کاردک کوچک برای برداشتن سلول ها از دهانه رحم و پشت واژن استفاده می کند. او سلول ها را در یک ویال مایع قرار داده یا سلول ها را روی یک لام میکروسکوپ شیشه ای می گذارد و نمونه را برای مطالعه ی بیشتر به آزمایشگاه می فرستد. نتایج این آزمایش اغلب چند روز طول می کشد.

تست پاپ اسمیر چطور انجام می شود؟

عوارض تست پاپ اسمیر

قبل از رفتن به خانه بهتر است چند دقیقه استراحت کنید. خراش دادن دهانه رحم ممکن است سبب خونریزی کمی شود. اگر  هر یک از موارد زیر را تجربه کردید به پزشک متخصص زنان خود اطلاع دهید:

 • خون ریزی
 • ترشحات بدبو از واژن شما
 • تب یا لرز
 • درد شدید شکم

تفسیر نتایج تست پاپ اسمیر

هنگامی که نتایج خود را دریافت می کنید، ممکن است این موارد باشد:

 • طبیعی: هیچ نشانه ای از بیماری وجود ندارد. این بدان معنی است که هیچ چیز غیر طبیعی پیدا نشد.
 • نامشخص: آزمایشگاه نمی تواند طبیعی یا غیر طبیعی بودن سلول ها را تشخیص دهد. ممکن است پزشک از شما بخواهد، فوراً یا شش ماه دیگر برای انجام آزمایش پاپ اسمیر دیگر مراجعه کنید.
 • غیر طبیعی: سلول ها متفاوت از آنچه باید به نظر می رسند.

سوالات متداول در مورد تست پاپ اسمیر

دکتر زهرا ستوده

جراح و متخصص زنان و زایمان و جراحی زیبایی زنان و ناباروری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × یک =