دکتر زهرا ستوده / جوانسازی و جراحی زیبایی واژن / جراحی لابیاپلاستی همزمان با تنگی واژن
۵ دقیقه
جراحی لابیاپلاستی همزمان با تنگی واژن

جراحی لابیاپلاستی همزمان با تنگی واژن

آنچه می خوانید...

آیا می توان جراحی لابیاپلاستی همزمان با تنگی واژن انجام داد؟ بسیاری از خانم ها که لابیاهای کشیده ای دارند و دچار شلی واژن هستند، خواستار انجام لابیاپلاستی و واژینوپلاستی به صورت همزمان می باشند. در این مطلب می خواهیم به این موضوع و مزایای آن بپردازیم.

مزایای جراحی همزمان لابیاپلاستی و واژینوپلاستی چیست؟

ایا می توان جراحی لابیاپلاستی همزمان با تنگی واژن انجام داد؟

همانطور که می دانید ناحیه تناسلی خانم ها با افزایش سن، نوسانات وزنی، زایمان طبیعی و … دچار تغییراتی می شود، که برای بسیاری از خانم ها خوشایند نیست و می تواند کیفیت زندگی آن ها را تحت تاثیر قرار دهد. بعضی از خانم ها علاوه بر کشیدگی لابیا دچار شلی واژن هستند که می تواند بسیار ناراحت کننده باشد و مشکلات زیادی از جمله بی اختیاری  ادرار، کاهش میل جنسی و درد هنگام رابطه جنسی و فعالیت های ورزشی را به همراه داشته باشد. خوشبختانه کسانی که دچار این دو مشکل هستند می توانند برای رفع این مشکلات دو جراحی را به صورت همزمان انجام دهند.

مزایای جراحی همزمان لابیاپلاستی و واژینوپلاستی چیست؟

در صورتی که شما هم از ظاهر لابیا رضایت ندارید و هم دچار مشکلات ذکر شده در واژن هستید می‌توانید جراحی واژینوپلاستی و لابیاپلاستی را در یک جلسه انجام دهید.

برخی از مزایای انجام همزمان این دو جراحی عبارت است از:

 • کاهش عوارض جراحی و دوران نقاهت: در صورتی که هر کدام از این جراحی‌ها را جداگانه انجام دهید باید دو مرتبه تحت جراحی و بیهوشی قرار بگیرید، همچین عوارض پس از جراحی مانند تورم، التهاب، درد و یا سایر عوارض را دو مرتبه تجربه خواهید کرد اما با انجام همزمان این دو جراحی فقط یک بار دوران نقاهت را تجربه خواهید کرد. در صورتی که این جراحی‌ها را به صورت جداگانه انجام دهید به 2 هفته زمان جهت استراحت نیاز دارید اما با انجام همزمان این جراحی‌ها پس از یک هفته می‌توانید به روال معمول زندگی خود باز گردید.
 • کاهش هزینه‌ها: بسیاری از هزینه‌های جراحی مانند هزینه‌ی بیهوشی، هزینه‌ی اتاق عمل و سایر موارد زمانی که دو جراحی به صورت همزمان انجام شود کاهش می‌یابد.
ایا می توان جراحی لابیاپلاستی همزمان با تنگی واژن انجام داد؟

نحوه انجام جراحی همزمان لابیاپلاستی و تنگ کردن واژن چونه است؟

این جراحی‌ها با بیهوشی عمومی انجام می‌شود. پس از بیهوشی با توجه به نظر جراح ممکن است ابتدا تنگ کردن واژن و سپس لابیاپلاستی انجام شود.

مراحل جراحی واژینوپلاستی

در طی این جراحی پوست اضافی در ناحیه واژن برداشته می‌شود، با استفاده از بخیه، قسمت‌هایی از بافت واژن که دچار شلی و یا افتادگی هستند مورد ترمیم قرار می‌گیرند و در نهایت اندازه‌ی دهانه‌ی رحم کاهش می‌یابد.

مراحل جراحی لابیاپلاستی

با توجه به هدف جراحی برش‌هایی در دو طرف لابیا مینور انجام می‌شود و بخش‌های اضافه برداشته می‌شود و سپس بخیه‌های موضعی اعمال می‌شود.

مدت زمان این جراحی‌ها حدود 2 تا 3 ساعت می‌باشد، در نتیجه شما مدت زمان بیشتری را نسبت به زمانی که یک جراحی را انجام می دهید در اتاق عمل می گذرانید. چند ساعت پس از اتمام جراحی بیمار می تواند به منزل بازگردد و دوران نقاهت خود را در منزل سپری نماید.

مراقبت ها پس از جراحی لابیاپلاستی همزمان با تنگی واژن چیست؟

دوران نقاهت پس از این جراحی‌های حدود 1 هفته می‌باشد و پس از 1 هفته اکثر بیماران می‌توانند به محل کار خود بازگردند و یا فعالیت‌های روزانه‌ی خود را از سر بگیرند. در صورتی که احساس می‌نمائید به زمان استراحت بیشتری احتیاج دارید به بدن خود فرصت بدهید تا دوران نقاهت را به طور کامل طی نماید.

 • جهت کاهش درد از داروهای مسکن استفاده نمائید.
 • تورم و التهاب پس از جراحی طبیعی بوده و به مرور در طی مدت 2 هفته برطرف می‌شود.
 • به منظور جلوگیری از عفونت آنتی بیوتیک‌های تجویز شده را در فواصل زمانی منظم مصرف نمائید و در صورتی که پمادهای آنتی بیوتیک موضعی برای شما تجویز شده است پس از هر بار شستشو این پمادها را طبق دستورالعمل در موضع جراحی اعمال نمائید.
 • رابطه جنسی و استفاده از تامپون تا حداقل 4 الی 6 هفته ممنوع می‌باشد.
 • از انجام هرگونه فعالیت بدنی شدید و یا فعالیت‌های ورزشی مانند دوچرخه سواری، سوارکاری و … تا زمان بهبودی کامل خودداری نمائید.
 • به مدت 6 تا 8 هفته از رفتن به استخر و رابطه جنسی خودداری کنید.

عوارض پس از جراحی همزمان لابیاپلاستی و واژینوپلاستی چیست؟

 • مقاربت دردناک: همان طور که اشاره شد توصیه می‌شود پس از انجام این دو جراحی به مدت 6 تا 8 هفته از رابطه جنسی پرهیز نمائيد، پس از این مدت در صورتی که هنگام رابطه درد داشتید با پزشک خود مشورت نمائید، ممکن است پزشک به شما توصیه نماید رابطه جنسی را تا چند هفته‌ی دیگر به تعویق بیندازید.
 • خونریزی: خونریزی و ترشحات خون آلود از واژن در روزهای اول پس ار جراحی طبیعی می‌باشد، در صورتی که میزان خونریزی زیاد باشد باید با پزشک خود تماس بگیرید.
 • عفونت: عفونت در محل جراحی ممکن است با ترشحات زرد رنگ و تب همراه باشد. جهت جلوگیری از عفونت، داروهای خوراکی و پمادهای موضعی را طبق دستورالعمل مصرف نمائید.
 • لخته شدن خون: جهت جلوگیری از لخته شدن خون از همان روز اول پس از جراحی سعی کنید که روزانه چند قدم در منزل راه بروید.

کلام آخر

جراحی لابیاپلاستی و واژینوپلاستی هرکدام جراحی‌های مهمی هستند که در زیبایی و عملکرد ناحیه تناسلی تاثیرگذار می‌باشند. انجام همزمان این دو جراحی می‌تواند مزایای زیادی را برای بیماران به همراه داشته باشد اما نکته‌ی مهم این است که در انتخاب جراح خود دقت لازم را داشته باشید. در صورتی که یک جراح متخصص و با تجربه این جراحی‌ها را انجام دهد احتمال ایجاد هرگونه عارضه‌ی پس از جراحی کاهش می‌یابد.

دکتر زهرا ستوده

جراح و متخصص زنان و زایمان و جراحی زیبایی زنان و ناباروری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 − پانزده =