۶ دقیقه
جراحی لابیاپلاستی چیست؟

جراحی لابیاپلاستی چیست؟

آنچه می خوانید...

لابیاپلاستی یک روش جراحی است که برای تغییر شکل لابیاها انجام می شود. این روش در مطب و تحت بی حسی موضعی توسط متخصص زنان و زیبایی انجام می شود. عمل لابیاپلاستی می‌تواند نگرانی‌های زیبایی و سلامتی شما را در ناحیه واژن با تغییر شکل یا تغییر اندازه لابیاهای واژن برطرف کند. این جراحی می تواند به اندازه، شکل یا تقارن لابیای شما کمک کند. در این مقاله می خواهیم به سوالات شما در مورد اینکه لابیاپلاستی چیست؟ و مهمتر از همه، چه کسانی به لابیاپلاستی نیاز دارند؟ صحبت کنیم.

لابیاپلاستی چیست؟

لابیاپلاستی به جراحی اطلاق می شود که اندازه ی لابیا را تغییر می دهد. لابیاپلاستی به طور معمول بر روی لابیا مینور (لب داخلی فرج) انجام می شود.

همانطور که می دانید لابیا بخش از دستگاه تناسلی زنان است که در زنان دو نوع لابیا با نام لابیا بیرونی (ماژور) و لابیا داخلی (مینور) وجود دارد. لابیا مینور دو لایه پوست مانند در اطراف دهانه ی واژن است. رنگ و اندازه این لابیا در خانم ها متفاوت است.

برخی از خانم ها به دلیل اینکه ظاهر لابیای خود را راضی نیستد، می خواهند جراحی لابیاپلاستی انجام دهند. البته این عمل علاوه بر جنبه زیبایی جنبه درمانی نیز دارد و می تواند به اندازه، شکل یا تقارن لابیای شما کمک کند. واژن را جوان می‌کند و ظاهری جوان‌تر و متناسب با بقیه بدن ایجاد می‌کند. برای اینکه بدانید به انجام این جراحی نیاز دارید یا نه باید به پزشک متخصص مراجعه کنید.

این کار نباید در دختران کمتر از 18 سال انجام شود زیرا لابیاها پس از بلوغ تا اوایل بزرگسالی به رشد خود ادامه می دهند.

در طول عمل لابیاپلاستی و بسته به دلیل انجام آن و نظر پزشک یکی از موارد زیر صورت می گیرد:

  • لابیا بزرک است اندازه ی آن را کاهش می دهند.
  • اگر لابیا کوچک باشد، ژل یا چربی به لابیا تزریق می کند تا آن را بزرگ کند.
  • لابیا را از بافت دیگر ترمیم و بازسازی می کند.
جراحی لابیاپلاستی

چرا خانم ها لابیاپلاستی انجام می دهند؟

همانطور که در بالا گفته شده انجام عمل لابیاپلاستی جنبه زیبایی و درمانی دارد. خیلی از خانم ها به دلایل مختلفی لابیا آنها بزرگ می شود یا اینکه لابیا ناهموار است و تقارن ندارد. به همین علت برای برگشت زیبایی و جوانسازی واژن و همچنین اعتماد به نفس بیشتر برای رابطه جنسی و پوشیدن لباس های مانند مایو خواهان انجام این عمل هستند.

علاوه بر دلایل زیبایی، می تواند بزرگ شدن لابیاها باعث ایجاد ناراحتی ناشی از پوشیدن لباس های تنگ و همچنین ناراحتی در حین ورزش (به ویژه دوچرخه سواری) یا مقاربت شود.

لابیاپلاستی همچنین می‌تواند بهداشت را آسان‌تر کند و با از بین بردن پوست اضافی که می‌تواند باکتری‌های را در خود جای دهند، خطر عفونت‌های دستگاه ادراری را کاهش دهد.

چه چیزی باعث بزرگ شدن لابیا می شود؟

عوامل زیادی در تغییر اندازه ی لابیا نقش دارند مهمترین این عوامل عبارتند از:

  • عوامل ژنتیکی و وراثتی (به طور وراثتی لابیا در بعضی از افراد رشد زیادی دارد)
  • یائسگی در این دوران با تغییرات هورمونی لابیا بزرگ می شوند.
  • بارداری و زایمان های متعدد
  • بالا رفتن سن
  • تغییرات در وزن

اقدامات قبل از جراحی لابیاپلاستی چیست؟

قبل از اینکه عمل انجام شود دلیل اینکه چرا می خواهید عمل لابیاپلاستی انجام دهید از شما پرسیده می شود، همچنین چه انتظاراتی از این عمل دارید و اینکه عمل می تواند چه عوارضی داشته باشد؟ حتی ممکن است لازم باشد تحت معاینه روانشناسی قرار بگیرد و در مورد استرس یا افسردگی از شما سوالاتی شود.

شما قبل از عمل باید در مورد سابقه پزشکی خود و داروهایی که در حال حاضر مصرف می کنید، به پزشک خود اطلاع دهید.

در مرحله ی بعد پزشک جزئیات عمل را به شما توضیح می دهد و در مورد نحوه ی عمل و اینکه تا چه حد انتظارات شما برطرف می شود با شما صحبت می کند.

تعدادی آزمایش مانند: آزمایش خون، آزمایش ادار و غیره ممکن است از شما گرفته شود و به شما دستورالعمل های در مورد زمان قطع غذا و نوشیدنی، زمان تنظیم یا قطع موقت برخی داروها و سایر اطلاعات در مورد نحوه آماده شدن برای جراحی داده می شود.

عمل لابیاپلاستی چگونه انجام می شود؟

پزشک متخصص با توجه به نوع تکنیکی که برای جراحی لابیاپلاستی انجام می خواهد بدهد، از بیهوشی عمومی یا بی حسی موضعی همراه با آرامبخش استفاده می کند.

این عمل معمولا حدود یک تا 2 ساعت طول می کشد و فرد همان روز می تواند به خانه برگردد.

عمل لابیاپلاستی شامل کوتاه کردن یا تغییر شکل لب های واژن است. بافت با چاقوی جراحی یا لیزر بریده می شود. لبه با بخیه های ظریف و قابل حل دوخته شود.

کلام آخر

اگر از ظاهر لابیا خود ناراضی هستید یا هنگام ورزش و پوشیدن لباس های تنگ احساس ناراحتی می کنید. لابیاپلاستی می تواند گزینه ای مناسبی برای شما باشد. البته توجه داشته باشید که این عمل بسیار حساس است و باید توسط پزشک متخصص زنان در شهر ری انجام شود.

سوالات متداول

دکتر زهرا ستوده

جراح و متخصص زنان و زایمان و جراحی زیبایی زنان و ناباروری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هشت − یک =