۵ دقیقه
سن مناسب برای لابیاپلاستی

سن مناسب برای لابیاپلاستی

آنچه می خوانید...

سن مناسب برای لابیاپلاستی چه سنی است؟ ممکن است این سوال اکثر افرادی باشد که خواهان جراحی لابیاپلاستی هستند. همانطور که می دانید جراحی لابیاپلاستی چهت تغییر شکل و کاهش لابیا داخلی انجام می شود. اما سوال اینجاست در چه سنی بهتر است این جراحی انجام شود. در این مقاله قصد داریم به سوالات شما در این زمینه پاسخ دهیم.

سن مناسب برای لابیاپلاستی چه سنی است؟

سن مناسب برای لابیاپلاستی چه سنی است؟

به یکی از رایج‌ترین سوالاتی که ذهن بسیاری از زنانی را که به این روش فکر می‌کنند پاسخ می‌دهیم و آن این است: «چه سنی می توانم من لابیاپلاستی انجام دهم؟ هنگام بررسی این روش، بسیاری از زنان از خود می پرسند که آیا برای لابیاپلاستی خیلی جوان هستند یا خیلی پیر هستند. در واقع، برای این روش، سن در واقع عامل مهمی نیست. عمل لابیاپلاستی زمانی مناسب و کاملاً مفید است که شما هتگام ورزش کردن یا پوشیدن لباس‌های تنگ و حتی روابط جنسی ساییدگی، سوزش و درد داشته باشید.

این روش نسبتاً کوتاه است، به حداقل زمان استراحت نیاز دارد. لابیاپلاستی روشی ایمن و موثر را بر روی بیماران در هر سنی، از سنین 18 تا 55 سالگی انجام می شود، که اگر نزد پزشک متخصص زنان با تجربه انجام گردد بهترین نتیجه را به دنبال خواهد داشت.. آنچه مهم است این است که بیمار به دلایل خود برای انجام این روش مانند مواردی که در بالا توضیح داده شد فکر کرده باشد و به تصمیم خود و انتخاب یک جراح زیبایی زنان که مرتباً لابیاپلاستی را با نتایج عالی انجام می دهد، اطمینان داشته باشد. همچنین کار صحیح این است که هنگام انتخاب جراح زیبایی زنان، چند نمونه واقعی از قبل و بعد از لابیاپلاستی را مشاهده کنید، تا تصمیم درست را بگیرید.

آیا لابیاپلاستی برای نوجوانان مناسب است؟

صرف نظر از اینکه چه سنی دارید، تصمیم گیری در مورد اینکه آیا جراحی لابیاپلاستی انتخاب درستی است یا خیر ، کاملا شخصی می باشد. در حالی که به طور کلی انجام جراحی لابیاپلاستی باید تا بزرگسالی به تعویق بیفتد. جوانسازی واژن در سالهای نوجوانی به ندرت ایده خوبی است. به دو دلیل:

  1. لابیا بزرگ و لابیا مینور در طول چرخه زندگی زن تغییر می کند به دلیل افزایش سن و زایمان و سایر عوامل. نوجوان در هنگام بلوغ ممکن است تغییراتی در اندازه، تقارن و شکل لابیا داخلی خود تجربه کنند، که کاملا طبیعی است و به ندرت نشان دهنده یک مشکل اساسی در سال های نوجوانی است.
  2. انجام جراحی زیبایی بر روی بدنی که در حالت رشد است نیز منع می شود، زیرا خطر نتایج نامطلوب، از جمله نیاز به یک جراحی ثانویه و اصلاحی، به شدت افزایش می یابد. همین اصل در مورد نوجوانان و لابیاپلاستی نیز صدق می کند. بیماران نوجوان هنوز از نظر جسمی و عاطفی در حال رشد هستند. بسیاری از زنان تا اوایل 20 سالگی به بلوغ کامل نمی رسند. بناابراین بهتر است لابیاپلاستی تا قبل از 20 سالگی انجام نشود.

در بدترین حالت، جراحی روی لب ها در حالی که یک زن جوان هنوز در حال بلوغ است می تواند رشد طبیعی این بافت ها را تغییر دهد. این نه تنها باعث نارضایتی او از ظاهر آن ناحیه پس از رسیدن به سن بلوغ می‌شود، بلکه در را برای سایر پیامدهای منفی ناخواسته در آینده مانند زخم، از دست دادن حس در بافت‌های واژن، ناراحتی در پوشیدن لباس‌های مناسب و یا مقاربت دردناک را باز می کند.

در موارد نادر ممکن است برای یک بیمار نوجوان به خاطر بهبود عملکرد ناحیه تناسلی لابیاپلاستی انجام شود، مانند:

  • بدشکلی فیزیکی بافت‌ لابیای داخلی که باعث ایجاد ناراحتی در طول فعالیت‌های روزمره مانند ورزش های مورد علاقه فرد یا جلوگیری از پوشیدن لباس های تنگ و برخی از انواع لباس‌ها توسط بیمار و حتی درد در هنگام راه رفتن و نشستن می‌شود. گاهی اوقات لابیاهای داخلی به صورت ژنتیکی بزرگ هستند.
  • جراحت یا جراحی قبلی در ناحیه تناسلی که باعث ایجاد مشکلات یا درد مداوم در فرد شده است.

در چنین مواردی، تأیید اینکه یک بیمار نوجوان از نظر عاطفی برای جراحی آماده است نیز مهم است، و نشان می‌دهد که او می‌داند چه نتایجی برای او واقع‌بینانه است.

چرا خانم های خیلی مسن نمی توانند لابیاپلاستی انجام دهند؟

خانم های که  سن بالای 55 سال دارند برای انجام این عمل مناسب نیستند، زیرا با افزایش سن و کاهش هورمون ها و همچنین کلاژن بدن، روند بهبودی برش های جراحی، به کندی صورت می گیرد. بنابراین، احتمال بروز عفونت بعد از جراحی بسیار بالا می رود. همچنین در اثر طولانی شدن روند بهبودی زخم، جای زخم و اسکار باقی می ماند که ظاهر خوبی ندارد و اینکه احتمال ابتلا به بیماری های مانند افزایش فشار خون، افزایش قند خون، افزایش چربی خون و غیره در سنین بالا خیلی بیشتر است که این بیماری ها می تواند تاثیر منفی بر نتیجه عمل بگذارد.

آیا خانم ها می توانند در زمان یائسگی عمل لابیاپلاستی انجام دهند؟

همانطور که در بالا گفته شد، خانم های کمتر از 55 سال، برای لابیاپلاستی واجد شرایط هستند. برخی از خانم ها دچار یائسگی زودرس می شوند یا یائسگی آن ها قبل از سن 55 سالگی اتفاق می افتد. در آن دوران پیش از یائسگی به دلیل کاهش هورمون ها و عدم تعادل هورمون ها بدن در حال تغییر است، لابیاپلاستی توصیه نمی شود، زیرا  نتیجه مطلوب و رضایت بخشی فرد نخواهد گرفت. بنابراین برای انجام این جراحی باید حدود یک سال بعد از یائسگی، صبر کنید.

دکتر زهرا ستوده

جراح و متخصص زنان و زایمان و جراحی زیبایی زنان و ناباروری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده − 8 =