دکتر زهرا ستوده / بیماری های زنان / عمل برداشتن پولیپ رحم
۵ دقیقه
عمل برداشتن پولیپ رحم

عمل برداشتن پولیپ رحم

آنچه می خوانید...

عمل برداشتن پولیپ رحم یا هیستروسکوپی، روشی برای حذف پولیپ های رحمی است. زمانی که درمان های دیگر علائم این بیماری را مانند خونریزی های رحم و درد شکمی را کاهش ندهد، پزشک متخصص زنان این جراحی را توصیه می کند. در این مطلب می خواهیم در مورد این روش درمانی پولیپ رحم و مراقبت های بعد از ان با شما صحبت کنیم.

جراحی هیستروسکوپی پولیپ رحم چیست؟

جراحی هیستروسکوپی پولیپ رحم چیست؟

عمل هیستروسکوپی اغلب برای تشخیص و درمان علل خونریزی غیرطبیعی رحم استفاده می گردد. این روش به پزشک متخصص زنان اجازه می دهد تا با ابزاری به نام هیستروسکوپ به داخل رحم شما نگاه کند. هیستروسکوپ یک لوله نازک همراه با نور است، که پزشک آن را از طریق واژن وارد رحم می کند تا رحم را بررسی کند. هیستروسکوپی می تواند بخشی از فرآیند تشخیصی و همچنین فرآیند درمان باشد.

هیستروسکوپی برای یافتن و حذف پولیپ های رحم نیز استفاده می شود. برداشتن پولیپ با جراحی، پلیپکتومی هیستروسکوپی نامیده می شود.

چه کسانی کاندید مناسبی برای جراحی پولیپ رحم هستند؟

افرادی با وجود درمان های دارویی علائم آن ها مدیریت نشده است و علائمی مانند خونریزهای غیر طبیعی رحم و درد زیاد دارند. همچنین به دلیل بزرگی پولیپ بارور نمی شوند یا ممکن است پولیپ در دوران بارداری ایجاد عوارضی برای مادر و جنین کند، جراحی برای برداشتن پولیپ های رحم به آن ها توصیه می شود.

پزشک متخصص زنان سابقه پزشکی شما را بررسی می کند و سلامت فعلی شما را ارزیابی می کند تا تشخیص دهد، آیا هیستروسکوپی مناسب است یا خیر. اگرچه هیستروسکوپی مزایای زیادی دارد، اما برای همه مناسب نیست. به عنوان مثال، شما نباید هیستروسکوپی انجام دهید اگر:

 • باردار هستید.
 • غفونت لگنی دارید.

چگونه برای هیستروسکوپی پولیپ رحم آماده شوم؟

 • هر گونه دارویی را که مصرف می کنید، حتی داروهای گیاهی و داروهای مکمل را به پزشک خود اطلاع دهید.
 • پزشک ممکن است یک معاینه فیزیکی انجام دهد تا مطمئن شود که در سلامت کامل هستید. همچنین آزمایش خون یا سایر آزمایشات تشخیصی را به شما تجویز کند.
 • این روش یا با بی حسی موضعی یا بیهوشی عمومی انجام می شود، اگر با بیهوشی عمومی باشد شما باید 6 ساعت قبل از عمل چیزی نخورید و ننوشید.
 • اگر باردار  هستید یا احتمال می دهید باردار باشید، حتما به پزشک اطلاع دهید.
 • اگر سابقه اختلالات خونریزی دارید یا اگر از داروهای رقیق کننده خون (ضد انعقادها)، آسپرین یا سایر داروهایی که بر لخته شدن خون تأثیر می گذارد استفاده می کنید، به پزشک خود اطلاع دهید. به احتمال زیاد باید چند روز قبل از عمل مصرف آن ها را قطع کنید.
 • این روش بعد از پریودی شما و قبل از تخمک گذاری باید انجام شود، اگر یائسه باشید در هر زمانی ممکن است.
 • هر دستورالعمل دیگری را که پزشک متخصص زنان  به شما می دهد برای آماده شدن را حتما رعایت کنید.

در طول جراحی برداشتن پولیپ رحم چه اتفاقی می افتد؟

جراحی برداشتن پولیپ معمولا با بیهوشی عمومی انجام می شود. قبل از عمل باید مثانه خود را خالی کنید. ناحیه واژن با محلول ضد عفونی کننده تمیز می شود. پزشک یک ابزار بلند و باریک از طریق واژن وارد رحم می کند. سپس از یک مایع برای باز کردن و مشاهده بهتر حفره رحم استفاده می شود. ار ابزارهای که همراه با هیستروسکوپ وارد رحم می شود، برای برداشتن پولیپ های رحمی استفاده می شود.

بهبودی و مراقبت های بعد از هیستروسکوپی پولیپ رحم چیست؟

اگر بیهوشی عمومی به شما داده شد، ممکن است مجبور شوید حداقل یک روز یا تا زمانی که اثرات بیهوشی از بین برود در بیمارستان بمانید. در این مدت مجاز به رانندگی نیستید. زمانی که در حال بهبودی هستید، ممکن است برخی از علائم زیر را تجربه کنید:

 • گرفتگی: ممکن است شما دردی مانند دوران قاعدگی تجربه کنید، پزشک داروهای مسکن لازم را به شما تجویز می کند. این درد باید بعد از چند رور کاهش یابد و یا برطرف شود.
 • خون ریزی: این می تواند تا یک هفته ادامه یابد. به جای تامپون از نوار بهداشتی استفاده کنید.
 • همه این عوارض جانبی کاملا طبیعی هستند و شما نباید نگران آنها باشید. با این حال، اگر این علائم ادامه یابد، باید به پزشک خود مراجعه کنید.

بسیاری از زنان در همان روز به سر کار باز می گردند و فعالیت های عادی خود را از سر می گیرند. حتی برخی از زنان در همان روز به سر کار باز می گردند. با این حال، اگر می خواهید استراحت کنید، باید چند روز استراحت کنید. باید از پزشک خود در مورد فعالیت هایی که برای بهبودی باید از آنها اجتناب کنید بپرسید. به طور کلی، این شامل موارد زیر است:

 • سعی کنید در ابتدا وعده های غذایی کوچک و سبک بخورید.
 • به مدت یک هفته یا دو هفته، تا زمانی که خونریزی متوقف شود از رابطه جنسی خودداری کنید. این نیز خطر عفونت را کاهش می دهد.
 • از حمام کردن، شنا و جکوزی در دوران نقاهت خودداری کنید.

عوارض و خطرات عمل برداشتن پولیپ رحم چیست؟

مانند سایر روش های جراحی، این فرآیند نیز دارای خطراتی از جمله:

 • آسیب به اندام : این زمانی اتفاق می افتد که عضوی که تحت عمل جراحی قرار می گیرد اسیب ببیند. این بسیار نادر است و در صورت انتخاب جراح با تجربه و معتبر غیر ممکن است.
 • خونریزی بیش از حد : زمانی ایجاد می شود که زخم به درستی بهبود نیابد.
 • عفونت: در طول عمل، زخم ایجاد می شود و هر زخمی ممکن است عفونی شود. در صورتی که سلامتی ضعیفی داشته باشید یا از توصیه های پزشک پیروی نکنید، این احتمال بیشتر است.
 • حذف ناقص: در برخی موارد، برخی از بافت‌ها باقی می‌مانند که منجر به نیاز به پلی‌پکتومی هیستروسکوپی دوم می‌شود.

کلام آخر

جراحی هیستروسکوپی برای درمان پولیپ رحم نیز انجام می شود.. برای آماده شدن برای هیستروسکوپی خود، از جراح خود در مورد ویژگی های عمل خود، از جمله مدت زمان انجام آن و دوره نقاهت بپرسید. معمولا دوره ی نقاهت عمل برای اگثر افراد دو هفته می باشد. توجه داشته باشید برای انجام این جراحی حتما به بهترین متخصص زنان در شهر ری مراجعه کنید.

دکتر زهرا ستوده

جراح و متخصص زنان و زایمان و جراحی زیبایی زنان و ناباروری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هشت + چهارده =