۵ دقیقه
عوارض جراحی لابیاپلاستی

عوارض جراحی لابیاپلاستی

آنچه می خوانید...

اگرچه جراحی لابیاپلاستی یک جراحی غیر تهاجمی است، اما مانند هر جراحی دیگر عوارض جانبی و خطرات خود را به همراه دارد. بعضی از این عوارض زود گذر هستند و با گذراندن دوره نقاهت برطرف می شوند در صورتی که بعضی از این عوارض ممکن است به دلیل جراحی نزد فرد غیر متخصص و یا انجام ندادن مراقبت های لازم بعد از لابیاپلاستی ماندگار شوند. در این مطلب، خطراتی و عوارض جراحی لابیاپلاستی را که ممکن است بعد از عمل ایجاد شوند را به طور مفصل مورد بحث قرار می دهیم.

عوارض رایج بعد از لابیاپلاستی

عوارض و خطرات جراحی لابیاپلاستی چیست؟

بسیاری از عوارضی که ایجاد می شوند طبیعی هستند و با گذراندن دوران نقاهت برطرف می شوند و جای نگرانی نیست. عوارضی که ماندگار می شوند بسیار نادر هستند.

عوارض و خطرات جراحی لابیاپلاستی چیست؟

عوارض رایج بعد از لابیاپلاستی عبارتند از:

1-درد و ناراحتی

یکی از شایع ترین عوارض لابیاپلاستی، درد و ناراحتی در ناحیه تناسلی است. که معمولا این دردهای خفیف هستند و اغلب زمانی که تورم برطرف شود، از بین می رود. پزشک متخصص زنان قرص های مسکن را برای چند روز بعد از عمل برای تسکین درد تجویز می کند. همچنین شما می توانید از کمپرس یخ به صورت غیر مستقیم بر روی ناحیه می درد و تورم را کاهش دهید. در موارد نادر اگر درد بسیار شدید و ادامه دار بود حتما به پزشک خود مراجعه کنید.

2-خون ریزی و لکه بینی

لابیا حاوی رگ های خونی زیادی است و طبیعی است بعد از برش آن در چند روز اول خونریزی یا لکه بینی داشته باشید. اما گاهی اوقات خونریزی ممکن است برای مدتی ادامه یابد. در برخی موارد خونریزی  شدید به مدت 24 ساعت ادامه می یابد. مقدار خونریزی ممکن است در برخی موارد منجر به مواردی از لخته شدن خون شود، اگرچه این بسیار نادر است.

3-تورم و کبودی

تورم و کبودی جز عوارض شایع لابیاپلاستی است و یک روند طبیعی از بهبودی واژن می باشد. در چند روز اول به ویژه در روز سوم شما تورم و کبودی تجربه می کنید که به مروز زمان بهبود می یابد. در بسیار از موارد عدم تقارن لابیاها به دلیل تورم می باشد که بعد از بهبودی برطرف می شود.

4-عفونت

هر جراحی که نیاز به برش دارد، خطر عفونت را به همراه خواهد داشت. برای به حداقل رساندن این عارضه بسیار مهم است که از توصیه های جراح زیبایی زنان قبل و بعد از جراحی پیروی کنید. رعایت بهداشت بسیار مهم است و هر چه فرج خود را تمیزتر نگه دارید، خطر ابتلا به عفونت کمتری خواهید داشت. اگر مشکوک هستید که ممکن است مشکلی داشته باشید، مهم است که آن را در اسرع وقت درمان کنید، بسیاری از عفونت ها را می توان خیلی سریع و ساده با استفاده از آنتی بیوتیک متوقف کرد.

5-خارش بعد از لابیاپلاستی

داشتن خارش بعد از لابیاپلاستی یک امر طبیعی است و به دلیل جوش خوردن بخیه ها می باشد و بعد از چند روز برطرف می شود. ولی اگر خارش شما همراه با درد زیاد یا ترشحات غیر طبیعی از محل برش ها باشد و به مروز زمان زیاد شود. ممکن است به دلیل عفونت یا حساسیت به داروهای تجویز شده باشد. در صورت مشاهده چنین مواردی حتما به پزشک متخصص زنان مراجعه کنید.

6-جای زخم

اگرچه هیچ راهی برای جلوگیری از ایجاد جای زخم وجود ندارد، اما با مهارت جراح زیبایی زنان می‌توان تاثیر بصری را به طور جدی کاهش داد. برش ها به گونه ای ایجاد می شوند که خطوط طبیعی لابیای شما را دنبال کنند، بنابراین جای زخم ها عملاً برای چشم نامرئی می شوند. اسکارها در ابتدا بسیار واضح به نظر می رسند، اما به مرور زمان محو می شوند.

در موارد نادر به دلیل رعایت نکردن مراقبت های بعد از لابیاپلاستی مانند انجام دادن فعالیت های سنگین یا پوشیدن لباس های زیر تنگ در هفته های اول لابیاپلاستی این اسکارها باقی می مانند و هنگام داشتن رابطه جنسی باعث ایجاد درد می شوند.

6-کاهش حساسیت ناحیه واژن

برخی از زنان، اما تعداد بسیار کمی، از دست دادن حس در ناحیه بعد از جراحی را گزارش کرده اند، که در بسیاری از موارد طبیعی است و بعد از یک ماه به مرور زمان حس باز می گردد. اما گاهی اوقات اثرات این امر دائمی است این ممکن است به دلیل آسیب عصبی باشد. اما این موارد بسیار نادر می باشد.

7-عدم تقارن

گاهی اوقات بعد از جراحی لابیاپلاستی ممکن است عدم تقارن لابیاها مشاهده شود که همانطور که گفته شد در بسیاری از موارد این عدم تقارن به دلیل تورم در ناحیه است که بعد از کاهش تورم این مشکل برطزف می شود. اما در صورتی که بعد از تورم عدم تقارن همچنان مشاهده شد. می توان گفت به دلیل جراحی پیش فرد غیر متخصص چنین عارضه ای ایجاد شده است.

در برخی موارد، ممکن است فرد به جراحی تجدید نظر نیاز داشته باشد تا عوارض ناشی از عمل اولیه را اصلاح کند. این می تواند یک فرآیند پرهزینه و وقت گیر باشد و باعث ایجاد ناراحتی بیشتر برای بیمار شود. بنابراین اگر به فکر انجام لابیاپلاستی هستید، مهم است که اقداماتی را انجام دهید تا از خطرات ناشی از عمل ناموفق جلوگیری کنید.

کلام آخر

یکی از مهم ترین کارهایی که می توانید برای جلوگیری از انجام لابیاپلاستی ناموفق انجام دهید، انتخاب یک جراح زیبایی زنان مجرب است، که سابقه انجام عمل های لابیاپلاستی موفق زیادی را داشته باشد. همچنین بعد از آن رعایت دستورالعمل هایی است که پزشک متخصص زنان بعد از جراحی به شما توصیه می کند. با انجام این دو مورد شما می توانید عمل موفقی داشته باشید و از نتیجه عالی را کسب نمایید.

دکتر زهرا ستوده

جراح و متخصص زنان و زایمان و جراحی زیبایی زنان و ناباروری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک + 12 =