دکتر زهرا ستوده / بیماری های زنان / از کجا بفهمیم تبخال تناسلی داریم؟
۷ دقیقه
از کجا بفهمیم تبخال تناسلی داریم؟

از کجا بفهمیم تبخال تناسلی داریم؟

آنچه می خوانید...

تبخال تناسلی یک عفونت مقاربتی (STI) می باشد، که توسط ویروس هرپس سیمپلکس (HSV) ایجاد می گردد. تبخال تناسلی معمولاً با داشتن رابطه جنسی واژینال، دهانی یا مقعدی منتقل می شود. این بیماری می تواند باعث ایجاد تاول یا زخم در ناحیه تناسلی و مقعد شود. پس از آلوده شدن، می توانید دوره هایی از علائم را در طول زندگی خود داشته باشید. اگر فکر می کنید این بیماری را دارید، مهم است که در اسرع وقت برای تایید تشخیص و شروع درمان به پزشک متخصص زنان مراجعه کنید.

علل ایجاد تبخال تناسلی چیست؟

تبخال تناسلی چیست؟

همانطور که گفته شد، بیماری تبخال تناسلی یک بیماری مقاربتی است، که توسط ویروس های هرپس سیمپلکس نوع 1 (HSV-1) و نوع 2 (HSV-2)  ایجاد می شود. HSV-1 و HSV-2 علائم مشابهی ایجاد می کنند، هر دو مسری هستند و با یک دارو درمان می شوند. اما، آن ها از برخی جهات متفاوت هستند:

 • HSV-1 اغلب باعث عفونت های دهان و لب ها می شود که به آن ها تبخال یا تاول لب می گویند. علائم اغلب خفیف‌تر از تبخال تناسلی است و ممکن است شیوع کمتری داشته باشید. این بیماری می‌تواند در حین رابطه جنسی دهانی به ناحیه تناسلی سرایت کند و باعث این بیماری شود. اگر HSV-1 به ناحیه تناسلی گسترش یابد، همچنان HSV-1 است.
 • HSV-2 شایع ترین علت تبخال تناسلی است. از طریق رابطه جنسی واژینال، دهانی یا مقعدی پخش می شود. HSV-2 می تواند در طول رابطه جنسی دهانی به دهان سرایت کند. اگر HSV-2 در حین رابطه جنسی دهانی به دهان یا لب ها سرایت کند، همچنان HSV-2 است.
تبخال تناسلی چیست؟

علائم تبخال تناسلی در زنان

بسیاری از افراد مبتلا به تبخال تناسلی علائم خفیف دارند یا اصلاً علائم تبخال ندارند. علاوه بر این، افراد اغلب علائم خفیف را با یک بیماری پوستی دیگر، مانند جوش یا موهای زیر پوستی اشتباه می گیرند. هنگامی که یک زن برای اولین بار به تبخال مبتلا می شود، علائم در عرض 2 تا 12 روز ظاهر می شوند. آن ها معمولاً در محلی ظاهر می شوند که ویروس وارد بدن شده است.

برخی از افراد ممکن است نشانه های زیر را تجربه کنند:

 • سوزن سوزن شدن یا گز گز در ناحیه تناسلی
 • تاول های کوچک در ناحیه تناسلی که به زخم های قرمز و دردناک کوچک تبدیل می شوند.
 • برخی از زنان آلوده نیز ترشحات غیرعادی واژن را تجربه می کنند.
 • زخم هایی در اندام تناسلی که شبیه بثورات یا پوست ترک خورده می باشند.
 • مشکل در دفع ادرار
علائم تبخال تناسلی در زنان

زخم‌ها می‌توانند در قسمت‌هایی از پوست که در حین رابطه جنسی با شریک جنسی تماس دارند ظاهر شوند: لب‌ها، کلیتوریس و فرج در زنان. همچنین ممکن است زخم در مقعد یا روی باسن و داخل ران وجود داشته باشد.

زخم ها معمولا پوسته پوسته می شوند و پس از حدود 4 تا 6 روز بهبود می یابند.

اولین دوره عفونت همچنین می تواند علائمی شبیه آنفولانزا داشته باشد مانند:

 • تب
 • سردرد
 • تورم غدد

پس از اولین بار، ویروس تا پایان عمر در بدن شما باقی می‌ماند (در حالت خواب) به این معنی که می‌توانید دوره‌های مکرر (شیوع) زخم‌ها و تاول‌ها را تجربه کنید.

اپیزودهای مکرر معمولاً خفیف‌تر، کوتاه‌تر و با گذشت زمان کمتر هستند. زمانی که سیستم ایمنی بدن شما ضعیف است، به دلیل بیماری، خستگی یا استرس، احتمال بروز آن ها بیشتر است. ولی بعضی از افراد ممکن است ققط یکبار در زندگی تجربه کنند.

علل ایجاد تبخال تناسلی چیست؟

این بیماری از طریق تماس پوست به پوست با فردی که ویروس این بیماری را دارد، معمولاً در حین رابطه جنسی تناسلی یا دهانی منتقل می شود. همچنین می تواند از رابطه جنسی غیر دخول یا از طریق بوسیدن منتقل گردد.

لین ویروس زمانی که تاول یا زخم وجود داشته باشد راحت تر منتقل می شود، اما حتی اگر فردی تاول یا زخم یا علائم دیگر هم نداشته باشد، همچنان قابل انتقال می باشد.

این بیماری در زنان بیشتر از مردان است. آناتومی (بدن) زن بیشتر از مردان او را در معرض خطر ابتلا به تبخال تناسلی قرار می دهد. زخم های کوچک در بافت واژن می تواند ابتلا به تبخال تناسلی را آسان تر کند.

تشخیص تبخال تناسلی

اغلب، پزشک متخصص زنان در شهر ری  شما می تواند تبخال تناسلی را با مشاهده زخم های قابل مشاهده تشخیص دهد. پزشک شما همچنین ممکن است از یک سواب پنبه ای برای گرفتن نمونه مایع از زخم برای آزمایش در آزمایشگاه استفاده کند.

تشخيص تبخال تناسلي، به ويژه در فواصل بين شيوع بيماري، دشوار است. آزمایش‌های خونی که به دنبال آنتی‌بادی‌های ویروس تبخال ایجاد می شوند، می‌توانند به تشخیص تبخال در زنان بدون علائم یا با علائم خفیف کمک کند.

تست پاپ اسمیر برای تشخیص این بیماری استفاده نمی شود.

تفاوت تبخال تناسلی و زگیل تناسلی چیست؟

هرپس تناسلی و زگیل تناسلی هر دو بیماری مقاربتی هستند، از طریق تماس پوست به پوست منتقل می شوند و توسط ویروس ایجاد می شوند. اما ویروس هایی که باعث تبخال تناسلی و زگیل تناسلی می شوند متفاوت هستند:

 • ویروس هرپس سیمپلکس (HSV) ویروسی است که باعث تبخال تناسلی می شود.
 • ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) ویروسی است که سبب ایجاد زگیل تناسلی می شود.

هیچ درمانی برای تبخال تناسلی و زگیل تناسلی وجود ندارد. اما، داروهای مختلف می توانند به مدیریت علائم تبخال و درمان عوارض عفونت های HPV که می توانند باعث سرطان دهانه رحم شوند، کمک کند.

سوالات متداول

دکتر زهرا ستوده

جراح و متخصص زنان و زایمان و جراحی زیبایی زنان و ناباروری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده − ده =