دکتر زهرا ستوده / جوانسازی و جراحی زیبایی واژن /  جراحی پرینه پلاستی یا پرینورافی
۷ دقیقه
جراحی پرینه پلاستی یا پرینورافی

 جراحی پرینه پلاستی یا پرینورافی

آنچه می خوانید...

بسیاری از زنان دارای اسکار، برآمدگی و پوست اضافی در اطراف پرینه یا ناحیه بین واژن و مقعد هستند. این مسائل می تواند به دلایل مختلفی ایجاد شده باشد، از جمله زایمان طبیعی تا کاهش وزن شدید و نسبتاً سریع. انجام عمل جراحی پرینه پلاستی یا پرینورافی می تواند این مشکلات و سایر مشکلات را در این ناحیه برطرف کند. پرینه پلاستی جراحی است که ناحیه بین مقعد و واژن (پرینه) را سفت می کند. رضایت جنسی را بهبود می بخشد، عملکرد را بازیابی می کند و به ویژه به تنگ کردن دهانه واژن بعد از زایمان کمک می کند.

چرا افراد تحت عمل پرینه پلاستی قرار می گیرند؟

پرینه پلاستی چیست؟

پرینه پلاستی یک عمل جراحی برای ترمیم پرینه و اندام های خارجی واژن (فرج) است. پرینه شما فضای بین مقعد و واژن است. هدف آن کمک به حمایت از اندام های تناسلی و عضلات کف لگن است. زایمان، کاهش وزن، ضربه و سایر عوامل می تواند به این ناحیه آسیب برساند و باعث شل شدن و کشیدگی بیش از حد پوست اطراف دهانه واژن شود.

پرینه پلاستی با هدف تقویت و سفت کردن پرینه، تنگ کردن دهانه واژن و ترمیم پوست شل، زخم یا آسیب دیده اطراف واژن شما انجام می شود. این روش می تواند عملکرد و راحتی را بازگرداند و ظاهر ناحیه پرینه شما را بهبود بخشد.

چرا افراد تحت عمل پرینه پلاستی  قرار می گیرند؟

بسیاری از افراد برای رفع شلی پوست در دهانه واژن خود به دنبال جراحی پرینه پلاستی هستند. این موضوع منجر به کاهش رضایت در هنگام رابطه جنسی یا احساس خودآگاهی می شود. در برخی موارد، آسیب عضلانی برای ایجاد مشکلات بی اختیاری کافی است.

برخی از دلایلی که افراد برای انجام پرینورافی انتخاب می کنند عبارتند از:

 • پوست شل، برآمده یا خالی در اطراف واژن آن ها
 • بافت اسکار بیش از حد پس از پارگی در هنگام زایمان طبیعی
 • از دست دادن حس هنگام رابطه جنسی
 • داشتن اعتماد به نفس پایین به دلیل مشکلات در این ناحیه
 • میل جنسی کم (عدم تمایل به رابطه جنسی)
 • تحریک، ناراحتی یا درد واژن
 • بی اختیاری ادرار

چه چیزی باعث آسیب به پرینه می شود؟

زایمان علت اصلی آسیب به ناحیه پرینه است. زایمان طبیعی دهانه واژن را می کشد تا کودک شما بیرون بیاید. زایمان های طبیعی مکرر به شل و کشیده شدن دهانه ی واژن کمک می کند.

اگر در حین زایمان دچار پارگی پرینه شدید یا نیاز به اپیزیوتومی دارید، در معرض خطر بافت اسکار یا بهبود نامناسب عضلات واژنمی باشید. بافت اسکار می تواند باعث ناراحتی و از دست دادن حس در ناحیه تناسلی شود.

سایر مواردی که دهانه واژن را کشیده و شل می کند یا به ناحیه ی پرینه آسیب می رساند عبارتند از:

 • کاهش یا افزایش وزن شدید
 • تروما یا جراحت
 • زور زدن یا ضربه مکرر به آن ناحیه (بعضی از ورزش ها مانند اسب سواری)
 • ورزش و فعالیت های سنگین
 • سایر بیماری های زنان و زایمان
 • ژنتیک
 • سن

اقدامات قبل از جراحی پرینه پلاستی چیست؟

متخصص زنان در شهر ری عمل پرینه را انجام می دهد. علائم و تمایلات خود برای جراحی را با متخصص زنان خود در میان بگذارید. آن ها می توانند به هر سؤالی که در مورد این روش دارید پاسخ دهند و به شما در درک خطرات و مزایای آن کمک کنند. باید از آن ها بپرسید که روند بهبودی چگونه است و قبل از جراحی چه اقداماتی باید انجام شود.

عمل پرینه پلاستی چگونه انجام می شود؟

پرینه پلاستی با بیهوشی موضعی یا عمومی بسته به شرایط شما و میزان کار شما انجام می شود. متخصص زنان برشی در دهانه واژن شما ایجاد می کند. سپس، پوست اضافی یا بافت اسکار را بریده و لایه‌های عضلانی عمیق‌تر اطراف واژن شما را ترمیم می‌کنند. در نهایت لبه های برش با بخیه بسته می شود.

مدت زمان جراحی پرینه پلاستی چقدر است؟

این روش حدود یک ساعت طول می کشد. پس از بهبودی کوتاه در مرکز جراحی یا مطب، می توانید به خانه بروید. بستری شدن در بیمارستان به ندرت مورد نیاز است.

بعد از پرینه پلاستی چه انتظاری باید داشته باشم؟

مانند سایر عمل ها، بدن برای بهبودی پس از پرینه پلاستی به زمان نیاز دارد. در چند روز اول بعد از جراحی کمی تورم و کبودی و همچنین احساس ناراحتی دارید. اکثر پزشکان یخ و مسکن ها را برای کمک به احساس درد  به شما توصیه می کنند.

پزشک متخصص زنان شما ممکن است دستورالعمل‌های زیر را پس از عمل ارائه دهد:

 • حداقل به مدت شش هفته چیزی را وارد واژن نکنید، که شامل تامپون و خودداری از رابطه جنسی می باشد.
 • فعالیت ها را حداقل برای چهار هفته محدود کنید. در این مدت از بلند کردن اجسام سنگین یا ورزش های سنگین خودداری کنید.
 • مقدار زیادی آب بنوشید و فیبر زیادی بخورید تا دچار یبوست نشوید.
 • در صورت خونریزی واژن از نوار بهداشتی استفاده نمایید.
 • ناحیه را تمیز و خشک نگه دارید. بخیه ها باید در عرض چند هفته خود به خود حل شوند.

پس از بهبودی پس از جراحی، اکثر پزشکان تمرینات کگل را برای کمک به تقویت ناحیه توصیه می کنند. آن ها ممکن است لیستی از تمرینات را برای شما در خانه ارائه دهند یا از شما بخواهند برای چند هفته به یک فیزیوتراپ مراجعه کنید.

سوالات متداول

کلام اخر

ناراضی بودن از ظاهر واژن یا تجربه رابطه جنسی دردناک یا نارضایتی می تواند به دلیل مشکلات پس از زایمان، ضربه یا سایر حوادثی باشد که ناحیه پرینه شما را کشیده یا پاره می کند. اگر دهانه واژن یا پرینه شما کشیده، شل یا آسیب دیده باشد، ممکن است پرینه پلاستی یک گزینهی مناسب باشد. این روش با از بین بردن بافت اسکار و پوست اضافی، ناحیه را سفت می کند. این به بازیابی عملکرد و احساس در این ناحیه کمک می کند، که می تواند منجر به کیفیت زندگی بهتر شود. با پزشک متخصص زنان خود در مورد علائم خود صحبت کنید تا ببینید آیا کاندید مناسبی برای پرینه پلاستی هستید یا خیر.

دکتر زهرا ستوده

جراح و متخصص زنان و زایمان و جراحی زیبایی زنان و ناباروری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوازده − 8 =