دکتر زهرا ستوده / جوانسازی و جراحی زیبایی واژن / جوانسازی واژن و انواع روش های آن
۶ دقیقه
جوانسازی واژن و انواع روش های آن

جوانسازی واژن و انواع روش های آن

آنچه می خوانید...

جوانسازی واژن، به طیف وسیعی از روش های جراحی و غیر جراحی برای بهبود مشکلات عملکردی و زیبایی واژن اشاره دارد. درمان‌های جوان‌سازی واژن به بهبود ظاهر اندام تناسلی زنان، بهبود عملکرد آن مانند افزایش لذت جنسی یا اصلاح بی‌اختیاری استرسی ادرار یا انجام هر دو کار به طور همزمان اختصاص داده شده‌اند. در این مطلب، مجموعه‌ای از درمان‌هایی را که تحت عنوان جوان‌سازی واژن قرار می‌گیرند، مورد بحث قرار می‌دهیم. در اینجا خلاصه ای از شایع ترین درمان های جراحی و غیر جراحی زیبایی واژن آورده شده است.

جوانسازی واژن چیست؟

جوانسازی واژن چیست؟

جوانسازی واژن به تغییراتی در اندام تناسلی زنان می پردازد که به دلیل بارداری و زایمان، افزایش سن، ضربه یا بدشکلی ژنتیکی ایجاد می شود. در حالی که برخی از روش ها ممکن است عملکرد و لذت جنسی را بهبود بخشد، اما بعضی ممکن است صرفا جنبه زیبایی داشته باشند.

لابیاپلاستی و واژینوپلاستی شاید شناخته‌شده‌ترین روش‌های جوان‌سازی واژن باشند، اما تعدادی  زیادی درمان جراحی و غیرجراحی دیگر برای جوانسازی اندام جنسی داخلی و خارجی زنان وجود دارد.

چه کسانی می توانند کاندید مناسبی برای جوانسازی واژن باشند؟

جوانسازی واژن ممکن است به ویژه برای زنانی که زایمان کرده اند مفید باشد. در دوران بارداری و پس از آن و در حین زایمان، بدن دچار تغییرات بزرگی می شود. برخی از این تغییرات می تواند شامل شلی واژن و بافت کشیده و همچنین سلامت واژن به طور کلی باشد. ناگفته نماند که موضوع نوسانات سطح هورمون ها و اعتماد به نفس نیز می باشد.

علائم شایع یائسگی شامل بی اختیاری ادرار و خشکی واژن و گاهی اوقات مقاربت دردناک است. این چیزها بیش از اندازه کافی هستند تا زندگی روزمره را سخت و ناراحت کننده، کنند.

گاهی اوقات، هورمون درمانی می تواند راه حل کافی برای درمان و مبارزه با علائم ذکر شده باشد. با این حال، واقعیت این است که همه زنان نمی توانند هورمون ها را تحمل کنند یا به خوبی به این درمان ها پاسخ دهند. اینجاست که جوانسازی واژن می تواند کمک کند و نتایج رضایت بخشی را در مورد علائم یائسگی و پیامدهای زایمان ارائه دهد.

بدیهی است که همه زنان یکسان نیستند، به همین دلیل بسیار مهم است که در مورد گزینه های مختلف جوانسازی واژن با پزشک متخصص زنان صحبت کنید، خواه لابیاپلاستی، سفت کردن واژن با لیزر، درمان با فرکانس رادیویی یا موارد دیگر باشد.

روش های جراحی جوانسازی واژن

روش‌های جراحی که به داخل واژن می‌پردازند به بهبود شلی یا از دست دادن سفتی، افتادگی واژن، کاهش خشکی، کاهش میل جنسی یا درد در حین رابطه جنسی کمک می‌کنند.

واژینوپلاستی

واژینوپلاستی باعث سفت شدن کانال واژن می شود. واژن ممکن است بعد از زایمان یا در نتیجه افزایش سن شل یا گشاد شود. در این روش با برداشتن پوست اضافی و ترمیم ماهیچه ها و رباط های واژن سبب سفت شدن کانال واژن می شود.

پرینورافی

پرینه پوست بین مقعد و واژن است. گاهی اوقات این ناحیه در هنگام زایمان پاره می شود یا در شرایط خاص عمدا بریده می شود. جراحی پرینوپلاستی ماهیچه های خلفی را سفت می کند و پوست اضافی داخل و خارج واژن را از حذف می کند. این در درجه اول برای کسانی توصیه می شود که بعد از زایمان این ناحیه آسیب دیده یا دچار زخم شده است.

روش های جراحی جوانسازی ناحیه تناسلی بیرونی

فرج قسمت بیرونی اندام تناسلی زنان است و شامل لابیا بزرگ و لابیا کوچک، کلیتوریس است.

لابیاپلاستی

لابیاپلاستی یک جراحی محبوب است که به بازسازی لابیاهای کوچک که ناهموار، بزرگ شده، آسیب دیده از زایمان یا افتادگی به دلیل سن، می پردازد. این روش بافت اضافی لابیا مینور را برای تسکین ناراحتی مربوط به کشیدن یا تحریک و برای بهبود ظاهر حذف می کند. همچنین بسیاری از تکنیک های لابیاپلاستی مختلف وجود دارد که هر کدام مزایای متفاوتی دارند.

برجسته کردن لابیا ماژور با تزریق چربی

برجسته کردن لابیا ماژور یک عمل زیبایی است که با تزریق چربی، لابیا را حجیم می کند. چربی با عمل جراحی از طریق لیپوساکشن از شکم یا ران ها خارج می شود و سپس برای رفع چین و چروک یا افتادگی به لابیا بیرونی تزریق می شود.

همه چیز درباره تزریق چربی به واژن

هودکتومی ( جراحی زیبایی کلیتوریس)

اغلب همراه با لابیاپلاستی انجام می شود. کاهش هود کلیتورال ناراحتی هنگام پوشیدن لباس های تنگ را برطرف می کند و ممکن است لذت جنسی را افزایش دهد. پوست اضافی برداشته می شود و بافت حساس زیر آن بیشتر نمایان می شود.

روش های غیر جراحی جوانسازی واژن

جوانسازی واژن بدون جراحی به درمان های غیر تهاجمی، اغلب مبتنی بر انرژی، برای بهبود مشکلات عملکردی و زیبایی واژن اشاره دارد. غیرمعمول نیست که برخی از زنان، به دلیل روند افزایش سن و بارداری، دچار تغییرات بدنی می شوند که شامل شلی واژن، بی اختیاری ادرار، کاهش لذت جنسی و روانکاری و غیره می شود. از این نظر، جوانسازی واژن (یا سفت کردن واژن) می تواند در واقع تولید کلاژن را افزایش می دهد و به طور موثر پوست و بافت های واژن را سفت می کند. علاوه بر این، جوانسازی واژن بدون جراحی نیز می تواند به شدت به خشکی و بی اختیاری کمک کند و احساس لذت را در طول مقاربت بهبود بخشد.

روش‌های غیرجراحی برای جوان‌سازی واژن معمولاً کمتر از 15 دقیقه طول می‌کشد و نیازی به زمان بهبودی ندارد. با این حال، این روش‌ها دائمی نیستند و ممکن است هر 6 تا 12 ماه یکبار نیاز به بررسی داشته باشند.

تزریق ژل به واژن

با استفاده از تکنیک تزریق ژل به ناحیه تناسلی میتوان حجم لابیاها را افزایش داد و علائم ظاهری ناشی از افزایش سن یا زایمان های متعدد را بهبود بخشید. این روش یک اقدام سرپایی بوده و در مطب یا کلینیک قابل انجام است.

جوانسازی واژن با اراف واژینال

 (RF) از امواج الکترومغناطیسی استفاده می‌کنند که مشابه امواج مایکروویو عمل می‌کنند، به این معنی که انرژی روی گرم کردن بافت متمرکز می‌شود. همانطور که گفته شد، در این روش از فرکانس رادیویی به منظور سفت کردن لابیا و واژن استفاده می شود. گرما باعث می شود داخل بافت واژن منقبض شود و پوست اطراف فرج منقبض شود، که سپس ظاهر و عملکرد واژن را بهبود می بخشد. در این روش تولید کلاژن افزایش می یابد که سبب سفت شدن ناحیه واژن می شود. هیچ بیهوشی در کار نیست و بیمار می تواند بلافاصله به فعالیت های روزانه خود بازگردد.

روش های غیر جراحی جوانسازی واژن

جوانسازی واژن با کربوکسی تراپی

در این روش از گاز کربن دی اکسید روی ناحیه تحت درمان استفاده می شود که در این روش باعث کلاژن سازی و تنگ شدن واژن می شود. از این روش بیشتر برای درمان مشکلات پوستی واژن و جای اسکار جراحی های قبلی استفاده می گردد. مواردی مانند رفع چین چروک ناحیه تناسلی و سفید کردن واژن با استفده از این روش قابل حل می باشد.

جوانسازی واژن با لیزر

درمان با لیزر شامل سفت کردن واژن با لیزر است که در آن لیزر فقط سطوح بافت بالایی را گرم می کند. به این ترتیب، بافت در سطوح پایین شروع به تولید کلاژن بیشتری می کند. در نتیجه پوست سفت تر می شود. یکی از دستگاه های سفت کننده واژن با لیزر محبوب و موثر، مونالیزا است.

مونالیزا به عنوان یک درمان تنگ کردن واژن با لیزر، یک راه حل نسبتا موثر برای بازیابی دیواره های نازک واژن است.

دکتر زهرا ستوده

جراح و متخصص زنان و زایمان و جراحی زیبایی زنان و ناباروری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × 5 =