۵ دقیقه
درمان واژینیسموس

درمان واژینیسموس

آنچه می خوانید...

واژینیسموس انقباض غیرارادی واژن است و وضعیتی می باشد که شامل اسپاسم عضلانی در عضلات کف لگن می شود. یعنی افراد در شروع رابطه جنسی، در حین قرار دادن تامپون یا هنگام معاینه لگن، آن را تجربه می کنند. واژینیسموس می تواند مقاربت را برای شما دردناک کند. کگل، گشادکننده‌های واژن، درمان شناختی رفتاری و سایر درمان ها می‌توانند به آرامش عضلات و توقف اسپاسم کمک کنند. امروز می خواهیم در مورد درمان واژینیسموس و علل آن با شما صحبت کنیم.

علت واژینیسموس چیست؟

واژینیسموس چیست؟

واژینیسموس انقباض غیرارادی عضلات اطراف واژن یا کف لگن است. واژن قسمتی  از دستگاه تناسلی زنان می باشد.  انقباضات واژن می تواند از رابطه جنسی جلوگیری کرده یا آن را بسیار دردناک کند. اسپاسم عضلات ممکن است خفیف یا بسیار دردناک باشد. تقصیر شما نیست و جای خجالت نیست. با این وجود، این اختلالات می توانند در روابط و کیفیت زندگی شما اختلال ایجاد کنند.

چه کسانی ممکن است به واژینیسموس دچار شوند؟

این عارضه ممکن است در اواخر سالهای نوجوانی یا اوایل بزرگسالی زمانی که فرد برای اولین بار رابطه جنسی برقرار می کند ظاهر گردد. این وضعیت همچنین می تواند اولین باری که فرد معاینه لگن در مطب پزشک ممتخصص زنان انجام می دهد، رخ دهد.

برخی از زنان در میانسالی دچار واژینیسموس می شوند. ممکن است بعد از سال ها بدون هیچ مشکلی اتفاق بیفتد. اسپاسم یا ناراحتی ممکن است هر زمان وجود داشته باشد و رخ دهد. یا ممکن است آنها را فقط در زمان های خاصی مانند معاینه لگن داشته باشید.

انواع واژینیسموس چیست؟

دو نوع اصلی واژینیسموس وجود دارد، که عبارتند از:

1-اولیه

این زمانی است که یک زن هر بار که چیزی وارد واژن آن می‌شود، از جمله آلت تناسلی (که به آن رابطه جنسی نفوذی می‌گویند) درد می‌کشد.

2- ثانوی

این زمانی است که یک زن قبلاً بدون درد رابطه جنسی داشته است، اما بعد از آن دشوار یا غیرممکن می شود. به طور بالقوه به دلیل عواملی مانند جراحی زنان، تروما.

برخی از زنان پس از یائسگی دچار این عارضه می گردند. هنگامی که سطح استروژن کاهش می یابد، عدم روانکاری واژن و خاصیت ارتجاعی آن، مقاربت را دردناک، استرس زا یا غیرممکن می کند. این عامل می تواند سبب به واژینیسموس در برخی از زنان شود.

دیسپارونی

دیسپارونی اصطلاح پزشکی برای مقاربت جنسی دردناک است. اغلب با این عارضه اشتباه گرفته می شود. با این حال، دیسپارونی ممکن است به دلایل زیر باشد:

 • کیست ها
 • بیماری التهابی لگن
 • آتروفی واژن

علت واژینیسموس چیست؟

هنور مطمئن نیستند، که چرا برخی افراد واژینیسموس را تجربه می کنند.این عارضه می تواند باعث مشکلات جسمی، روانی و جنسی شود. عفونت های مثانه، عفونت های ادراری و عفونت واژن قارچی می توانند درد واژینیسموس را بدتر کنند.

عواملی که ممکن است به ایجاد عارضه واژینیسموس کمک کنند عبارتند از:

 • اختلالات اضطرابی
 • آسیب های زایمان طبیعی، مانند پارگی واژن
 • جراحی قبلی
 • ترس از رابطه جنسی یا احساسات منفی در مورد رابطه جنسی، شاید به دلیل سوء استفاده جنسی در گذشته، تجاوز جنسی یا تروما
 • نرس از بارداری یا درد
 • عوارض بعضی از داروها

علائم واژینیسموس چیست؟

علائم واژینیسموس عبارتند از:

 • احساس ناراحتی یا درد در هنگام دخول
 • ناتوانی در رابطه جنسی یا معاینه لگن به دلیل انقباض عضلات یا درد.
 • مقاربت دردناک

در صورت داشتن رابطه جنسی دردناک یا درد هنگام قرار دادن تامپون، باید به پزشک متخصص زنان در شهر ری مراجعه کنید. این احساسات طبیعی نیستند.

تشخیص واژینیسموس

تشخیص این عارضه با توصیف علائم آغاز می شود. پزشک شما احتمالاً می پرسد:

 • اولین بار چه زمانی متوجه این موضوع شده اید.
 • هر چند وقت یکبار اتفاق می افتد.
 • درد هنگام دخول.

به طور معمول، پزشک شما همچنین در مورد سابقه جنسی شما می پرسد، که ممکن است شامل سوالاتی در مورد اینکه آیا تا به حال آسیب یا سوء استفاده جنسی را تجربه کرده اید یا خیر. در کل تشخیص و درمان این عارضه نیاز به معاینه لگنی نیز دارد.

اگر پزشک معاینه لگن را توصیه کرد، می‌توانید راه‌هایی را برای راحت‌تر کردن معاینه برای خود در میان بگذارید. زمانی که پزشک مشکوک به این عارضه باشد، معمولاً معاینه را تا جایی که امکان هست به آرامی انجام می‌دهد.

در طول معاینه، پزشک شما هر گونه نشانه عفونت یا جای زخم را بررسی می کند. در واژینیسموس، هیچ علت فیزیکی برای انقباض عضلات واژن وجود ندارد.

واژینیسموس چگونه درمان می شود؟

زنان مبتلا به واژینیسموس می توانند در خانه تمریناتی را انجام دهند تا یاد بگیرند که عضلات اطراف واژن خود را کنترل و آرام کنند.

1- تمرینات کگل: با منقبض کردن همان عضلاتی که برای متوقف کردن جریان در هنگام ادرار کردن استفاده می‌کنید، انجام دهید:

 • عضلات را منقبض کنید.
 • اعضلات را برای 2 تا 10 ثانیه نگه دارید.
 • عضلات را شل کنید.
 • هر بار حدود 20 کگل انجام دهید. می توانید هر چند بار در روز که می خواهید آن را انجام دهید.

2-سکس درمانی و مشاوره

3-گشاد کننده واژن: پزشک شما ممکن است استفاده از گشادکننده های واژن را توصیه نماید. گشادکننده های مخروطی شکل (دیلاتورها) را در واژن خود قرار دهید. گشادکننده ها به تدریج بزرگتر خواهند شد. این به عضلات واژن کمک می کند تا کشیده شوند و انعطاف پذیر شوند.

4-درمان موضعی: لیدوکائین موضعی یا کرم های ترکیبی امکان دارد به کاهش درد هنگام رابطه جنسی کمک کند.

5-آراف RF:امروزه یکی از بهترین روش های درمان واژینیسموس، استفاده از دستگاه آر اف می باشد. با استفاده از این دستگاه امواج الکترومغناطیسی که فرکانس و انرژی بالایی دارند، به عضلات واژن تابیده می شوند، مولکول ها و بافت های عضلات واژن را تغییر داده و مشکل واژینیسموس را برطرف می تماید.

6- تزریق بوتاکس: تزریق بوتاکس بلافاصله جواب می دهد. دوز پایین بوتاکس کاملا بی خطر است. چند روز پس از تزریق، عضلات واژن شما کاملا شل می شوند. سپس می توانید رابطه جنسی کاملاً طبیعی داشته باشید. این اثر معمولا بین 2 تا 6 ماه باقی می ماند و پس از آن درمان می تواند تکرار شود.

دکتر زهرا ستوده

جراح و متخصص زنان و زایمان و جراحی زیبایی زنان و ناباروری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

7 + نوزده =