۷ دقیقه
دوره نقاهت بعد از واژینوپلاستی

دوره نقاهت واژینوپلاستی

آنچه می خوانید...

پس از تصمیم گیری برای انجام عمل واژینوپلاستی، ممکن است سوالاتی در مورد بهبودی بعد از واژینوپلاستی داشته باشید. در حالی که روند بهبودی واژینوپلاستی در افراد مختلف متفاوت است، می توانید انتظار داشته باشید که به مرخصی از کار، استراحت از ورزش و حتی توقف در زندگی جنسی خود نیاز داشته باشید. بنابراین بهتر است قبل از انتخاب و تصمیم برای انجام جراحی در مورد دوره نقاهت بعد از واژینوپلاستی بدانید تا با اطلاعات کامل در مورد اقدام به انجام آن تصمیم بگیرید.

دوره نقاهت بعد از واژینوپلاستی جقدر طول می کشد؟

آیا در طول دوران نقاهت واژینوپلاستی درد داریم؟

در طول عمل واژینوپلاستی، هیچ دردی را تجربه نخواهید کرد زیرا به شما یک بیهوشی عمومی داده خواهد شد. در روزها و هفته های آینده، درد شما بیشتر مربوط به تورم و کبودی خواهد بود. با واژینوپلاستی پس از عمل، دردی که می توانید انتظار داشته باشید بیشتر به عنوان درد و ناراحتی مبهم توصیف می شود. به طور کلی، ما معمولا زمانی را توصیه می کنیم که فقط استراحت کنید.

اما این درد زیاد نیست و به کمک مسکن های که پزشک توصیه می کند در هفته اول قابل تحمل می باشد. احساس درد یا تورم شدید غیرعادی است و اگر درد شدید دارید باید فوراً با پزشک خود مشورت کنید. این همچنین در صورتی صادق است که درد به مرور زمان، به ویژه در هفته اول افزایش یابد. اگر مقداری ترشح از ناحیه یا خونریزی خفیف وجود دارد، نگران نباشید، اینها علائم طبیعی هستند که با گذشت هفته ها کاهش می یابند.

جدول زمانی دوران بهبودی بعد از واژینوپلاستی

این جراحی سرپایی هست یعنی اغلب بعد از انجام آن و زمانی که پزشک متخصص زنان شما را معاینه کرد و اطمینان حاصل نمود وضعیت شما خوب است شما می توانیذ به خانه بازگردید. همچنین شما می‌توانید اطلاعات دقیق در مورد مراقبت‌های پس از آن را با متخصص خود مرور کنید.

مهم است که این دستورالعمل های مراقبت های بعد از عمل واژینوپلاستی را برای هفته های آینده به دقت دنبال کنید. انجام ندادن مراقبت ها ممکن است روند بهبودی را طولانی‌تر کنید یا شانس ابتلا به عفونت یا عوارض را افزایش دهید.

برای چند روز اول پس از عمل واژینوپلاستی، شما همچنان به استراحت طولانی در طول روز نیاز خواهید داشت، اما در بیشتر موارد قادر خواهید بود بلند شوید و در خانه خود حرکت کنید.

از نظر جدول زمانی بهبودی خود، می توانید برنامه زیر را انتظار داشته باشید:

1-2 هفته بعد از واژینوپلاستی

  • روز اول تا دوم بعد از عمل: برای جلوگیری از تنش بیش از حد در محل برش، استراحت کافی را داشته باشید. این زمان استراحت همچنین به پوست شما اجازه می دهد تا شروع به رشد در بافت داخل کانال واژن شما کند
  • روز دوم تا سه بعد از عمل: جراح شما پانسمان های شما را برمی دارد. اکنون شروع به نشستن روی تخت خود خواهید کرد و با احتیاط راه می روید.
  • روز پنجم و شش درد و تورم  شما کاهش پیدا کرده است و ممکن است شما کم کم امده باشید که به سرکارتان بازگردید.

محدودیت های فعالیت

پس از خانه، حتماً دستورالعمل‌های جراح خود را در مورد محدودیت‌های فعالیت دنبال کنید.

این موارد ممکن است شامل موارد زیر باشد:

  • حداقل یک ماه پس از جراحی از استعمال دخانیات خودداری کنید.
  • اجتناب از هر گونه فعالیت شدید به مدت شش تا 8 هفته
  • اجتناب از نشستن در وان یا رفتن به استخر و سونا به مدت یک ماه
  • به مدت 8 هفته یا بیشتر از رابطه جنسی یا دوچرخه سواری خودداری کنید.

خواب و داشتن استراحت کافی بهترین کاری است که در این دوران می توانید انجام دهید. اگر تورم دارید می توانید با قرار دادن کمپرس سرد به صورت غیر مستقیم بر روی برش ها، درد و تورم را کاهش دهید.

4-6 هفته بعد از واژینوپلاستی

بعد از 4 هفته معمولا می توانید کارهای روزمره خود را از سر بگیرد و فعالیت های بدنی سبک مانند پیاده روی را انجام بدهید اما هنوز برای انجام ورزش های سنگین و داشتن رابطه جنسی زود می باشد. در این زمان تورم و درد شما بهبود یافته است ولی باید از هر گونه فشار به محل های برش جراحی خودداری کنید.

در هفته ششم خیلی از افراد می توانند ورزش های روتین روزانه خود را از سر بگیرند و یا حتی رابطه جنسی داشته باشند ولی در این مورد اول به بدن خود گوش دهید و دوم اینکه حتما قبل از انجام آن ها با پزشک خود مشورت کنید.

برای مدیریت ترشحات واژن پس از جراحی، که ممکن است چهار تا شش هفته طول بکشد، می توانید از پدهای زیرین خود استفاده کنید و شستشوی روزانه را با آب و صابون شروع کنید.

6-8 هفته بعد از واژینوپلاستی

خیلی از افراد در این زمان بهبودی کامل خود را به دست آوردند ولی طبیعی است که بعضی از افراد هنوز به زمان بیشتری برای بهبودی نیاز دارند پس جای هیچ نگرانی نیست. شما می توانید ورزش و رابطه جنسی را از سر بگیرید.

البته توجه داشته باشید ممکن است پزشک شما توصیه کند که هنوز برای شروع فعالیت های سنگین ورزشی زود است. پس حتما توصیه های پزشک خود را دنبال کنید.

سوالات متداول

دکتر زهرا ستوده

جراح و متخصص زنان و زایمان و جراحی زیبایی زنان و ناباروری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × 4 =