۵ دقیقه
زایمان طبیعی

زایمان طبیعی

آنچه می خوانید...

دوران بارداری و زایمان شاید دوران سختی برای مادر باشد ولی می تواند یکی از شیرین ترین لحظات زندگی فرد باشد. زایمان همانطور که می دانید به دو صورت طبیعی و سزارین انجام می شود، که همچنان اعتقاد بر این است که زایمان طبیعی بهتر و کم خطر تر از سزارین است. امروز می خواهیم در مورد زایمان طبیعی و مزایای آن با شما صحبت کنیم پس تا انتها با ما همراه باشید.

زایمان طبیعی

زایمان طبیعی چیست؟

زایمان واژینال یعنی زایمانی که بدون کمک داروها، از جمله مسکن‌هایی مانند اپیدورال انجام می شود.

اگر فکر می کنید زایمان بدون دارو غیرممکن به نظر می رسد، دلایل زیادی وجود دارد که چرا برخی از زنان آن را انتخاب می کنند. داروهای ضد درد می توانند بر روی زایمان تأثیر بگذارند، مانند تسریع یا کند کردن آن. همچنین می تواند اثراتی مانند کاهش فشار خون یا ایجاد حالت تهوع روی مادر داشته باشد.

سایر زنان زایمان طبیعی را انتخاب می کنند زیرا می خواهند کنترل بیشتری بر روند زایمان از جمله مدیریت درد خود داشته باشند.

همانطور که گفتیم زايمان طبيعي، زايمان بدون استفاده از دارو است، در عوض با استفاده از تكنيك هايي مانند آرامش و تنفس درد را کاهش می دهیم.

مزیت های زایمان طبیعی چیست؟

زایمان طبیعی ارجح ترین نوع زایمان در نظر گرفته می شود، زیرا شامل حداقل مداخلات پزشکی است. زایمان طبیعی هم برای مادر و هم برای کودک مفید است. در اینجا چند دلیل وجود دارد که چرا مادران باید روند زایمان طبیعی را انتخاب کنند، مگر اینکه تحت شرایطی مجبور شوندکه سزارین را انتخاب کنند:

خطر کمتر

داروها خطر زایمان طولانی مدت را افزایش می دهند و همچنین ممکن است باعث کندی رشد کودک در ماه اول شوند.

 هنگامی که زایمان با تزریق یا هر داروی دیگری القا شود، ممکن است منجر به اوتیسم یا سایر اختلالات عصبی در نوزاد شود. با انتخاب زایمان طبیعی می توان از این اختلالات جلوگیری کرد.

 هورمون هایی مانند اکسی توسین زمانی که در مقادیر بالاتر در بدن آزاد می شوند می توانند خطر ابتلا به ذات الریه را کاهش دهند. انجام عمل سزارین می تواند این خطرات را افزایش دهد.

 شیردهی آسان

سزارین یک جراحی است که هفته ها طول می کشد تا فرد بهبود یابد. این ممکن است برای مادر مشکل ساز باشد، زیرا او مجبور است وضعیت خود را به روش های مختلف برای تغذیه کودک خود تنظیم کند. از سوی دیگر، زایمان طبیعی به شما کمک می کند تا به راحتی در همان ساعت های اولیه تولد، به فرزند خود شیر دهید.

می توانید سریعتر از روند زایمان بهبود پیدا کنید. مدت بستری شدن در بیمارستان برای زنانی که سزارین می‌کنند بسیار بیشتر از زنانی است که زایمان طبیعی دارند.

تقویت به رشد مغز کودک

زایمان طبیعی به افزایش تولید پروتئین در مغز کودک کمک می کند که به رشد مغز و عملکرد مغز کمک می کند. زایمان سزارین بدن را وادار نمی کند که این پروتئین ها را آزاد کند و در نتیجه کودک این مزیت گرانبها را از دست می دهد.

بهبودی آسان‌تر و بهتر

مطالعات نشان داده است زنانی که سزارین شده اند نسبت به زنانی که زایمان واژینال داشته اند زمان بیشتری برای بهبودی نیاز دارند. سزارین یک جراحی بزرگ است که بهبودی آن به زمان نیاز دارد. زمان بهبودی تقریباً 50 درصد بیشتر از دوره نقاهت معمولی است.

 خطر کمتر مشکلات تنفسی

نوزادانی که از طریق سزارین به دنیا می آیند تغییرات هورمونی را که در طول زایمان اتفاق می افتد از دست می دهند. این تغییرات هورمونی به رشد مناسب ریه ها کمک می کند و به ریه ها اجازه می دهد تا عملکرد مطلوبی داشته باشند.

امکان داشتن یک رژیم غذایی طبیعی

 تحقیقات نشان می‌دهد که عدم حمایت تغذیه‌ای در طول زایمان می‌تواند باعث کم‌آبی، هیپوناترمی و افزایش استرس مادر شود. زنانی که به طور طبیعی در مرکز زایمان یا بیمارستان زایمان می‌کنند، می‌توانند آزادانه غذا بخورند و بنوشند، که سطح انرژی آنها را در طول زایمان حفظ می‌کند.

 تقویت سیستم ایمنی بدن نوزاد

در دراز مدت، نوزادانی که از طریق سزارین به دنیا می آیند بیشتر مستعد ابتلا به آسم، آلرژی و عفونت هستند. بدون زایمان طبیعی، نوزادان باکتری های مفید موجود در کانال زایمان را از دست می دهند. این نقش مهمی در سیستم ایمنی بدن کودک دارد. زایمان طبیعی به نوزاد شانس بیشتری برای مبارزه با بسیاری از بیماری ها را می دهد و باکتری های مورد نیاز برای مبارزه با سایر بیماری ها را به او می دهد.

هورمون های تسکین دهنده درد

 هر هورمون نقش مهمی در حفظ امنیت مادر و کودک دارد. دو هورمون تسکین دهنده وجود دارد که در هنگام زایمان ترشح می شوند، اکسی توسین و اندورفین. این هورمون ها بعد از زایمان مادر را پرانرژی و خوشحال می کنند. اکسی توسین اغلب به عنوان هورمون عشق شناخته می شود. همچنین به پیشگیری از افسردگی پس از بارداری کمک می کند.

 در برخی موارد زنان به دلیل عوارض بارداری مجبور به انجام سزارین هستند. برای روشن شدن، هیچ چیز ناامنی در مورد فرآیند سزارین وجود ندارد، اما زایمان طبیعی در مقایسه با آن فواید زیادی دارد. زایمان به روش طبیعی مشکلات پس از زایمان را کاهش می‌دهد، باعث بهبودی سریع‌تر می‌شود و نوزادی قوی‌تر و سالم‌تر را ایجاد می‌کند.

دکتر زهرا ستوده

جراح و متخصص زنان و زایمان و جراحی زیبایی زنان و ناباروری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

9 + 20 =