دکتر زهرا ستوده / بارداری و زایمان / علائم بارداری پوچ چیست؟
۶ دقیقه
علائم بارداری پوچ چیست؟

علائم بارداری پوچ چیست؟

آنچه می خوانید...

بارداری پوچ یا حاملگی آنبریونیک (بارداری بدون جنین) زمانی اتفاق می‌افتد، که یک تخمک بارور شده لانه گزینی می کند و کیسه و جفت حاملگی ایجاد می شود، اما جنین رشد نمی کند. این شایع ترین نوع سقط جنین است که در سه ماهه اول بارداری رخ می دهد. اگر بارداری پوچ داشته باشید، تست بارداری مثبت و احتمالاً علائم اولیه بارداری را خواهید داشت. برای تشخیص این مشکل از سونوگرافی واژینال استفاده می‌شود. امروز می خواهیم در مورد علائم بارداری پوچ و درمان آن صحبت کنیم.

بارداری پوچ چیست؟

بارداری پوچ چیست؟

بارداری پوچ یا تخمک سوخته (از نظر پزشکی حاملگی آنبریونیک نیز نامیده می شود)، زمانی اتفاق می افتد که یک تخمک بارور شده در رحم کاشته شود و یک کیسه جنینی (بارداری) و جفت تشکیل می شود و رشد می کنند، ولی جنین رشد نمی کند. بارداری پوچ شایع ترین علت سقط جنین است که احتمالاً نیمی از سقط های جنین در سه ماهه اول بارداری را تشکیل می دهد.

سقط جنین در سه ماه اول بارداری رخ می دهد زمانی که شما شاید حتی ندانید که حامله هستید.

علت بارداری پوچ چیست؟

علت اصلی بارداری پوچ هنوز مشخص نشده است، اما ممکن است به دلیل ناهنجاری های کروموزومی در تخمک بارور شده باشد. مثلاً ممکن است تخمک یا کیفیت اسپرم مشکل داشته باشد، یا تقسیم سلولی غیرطبیعی بوده است.

همانطور که گفتیم بارداری پوچ نوعی سقط جنین زود هنگام (سقط جنین قبل از هفته 12 بارداری) است. ما به طور قطع نمی دانیم که به طور خاص چه چیزی باعث ایجاد این عارضه می شود، اما می تواند موارد زیر در ایجاد این بارداری تاثیر داشته باشد، عبارتند از:

  • ناهنجاری های کروموزومی و ژنتیکی در تخمک بارور شده محققان فکر می کنند، که این احتمالاً شایع ترین علت ایجاد این عارضه هست.
  • چاقی
  • سن بالای مادر (بالای 35 سال)
  • مشکلات هورمونی و غدد درون ریز، مانند اختلالات تیروئید

علائم بارداری پوچ

فردی که بارداری پوچ دارد، همه علائم معمول بارداری مانند حالت تهوع، درد سینه‌ها و عقب افتادگی قاعدگی را خواهند داشت. همچنین نتیجه تست بارداری مثبت می شود، زیرا جفت شروع به رشد می کند و شروع به ترشح گنادوتروپین جفتی انسانی (hCG)  می کند، هورمونی که این آزمایش ها به دنبال آن هستند.

این نشانه های بارداری ممکن است تا زمانی که اولین سونوگرافی را انجام دهید، ادامه داشته باشد و یا امکان دارد، قبل از آن سطح هورمون شروع به کاهش کند. اگر چنین شود، علائم بارداری شما ممکن است کاهش یابد. برخی از زنان علائم سقط جنین مانند لکه بینی یا خونریزی و گرفتگی را خواهند داشت.

آیا بارداری پوچ در سونوگرافی مشخص می شود؟

بله، برای تشخیص این نوع بارداری از سونوگرافی واژینال استفاده می شود. می توان از اوایل هفته هفتم بارداری سونوگرافی را انجام داد و این تصویربرداری کیسه حاملگی خالی (بدون جنین) را نشان می دهد. در بسیاری از موارد، سونوگرافی 1-2 هفته بعد از اولین سوتوگرافی برای تایید تشخیص ضروری است.

سونوگرافی همچنین تأیید می کند که حاملگی خارج از رحم ندارید، به این معنی که تخمک در خارج از رحم کاشته شده است. (حاملگی خارج از رحم ممکن است علائمی شبیه به بارداری پوچ داشته باشد).

تشخیص بارداری پوچ

بیشتر بخوانید: درمان ناباروری با آی یو آی (IUI)

درمان بارداری پوچ

سقط جنین بارداری پوچ ممکن است در چند روز اتفاق بیفتد، برخی از زنان حتی متوجه نمی شوند که این اتفاق افتاده است. در موارد دیگر، زنان این تخمک سوخته را برای هفته ها حمل می کنند.

احتمال سقط جنین بسیار زیاد است، زمانی که بدن متوجه شود جنینی وجود ندارد، سقط خود به خود اتفاق می افتد. یعنی کیسه حاملگی و بافت حاملگی تا پایان سه ماهه اول بارداری خارج می شود. روند سقط جنین ممکن است هفته‌ها طول بکشد، و زمانی که تشخیص داده شود بارداری پوچ دارید، ممکن است متوجه شوید که انتظار سقط خود به خودی از نظر احساسی یا از نظر جسمی ناراحت‌کننده است. سه گزینه برای مدیریت از بین بردن این اتفاق  وجود دارد:

1-سقط جنین طبیعی: ممکن است تصمیم بگیرید که اجازه دهید پیشرفت سقط خود به خود ادامه یابد. پزشک متخصص زنان در شهر ری در طول این فرآیند شما را تحت نظر خواهد داشت. پزشک شما سطوح هورمون  hCG را (که باید در حال کاهش باشد) ردیابی می کند و ممکن است انجام سونوگرافی را توصیه کند تا مطمئن شود که تمام بافت های مربوط از بین رفته است.

2- دارو: برای کمک به سرعت بخشیدن به روند سقط جنین، پزشک شما می تواند میزوپروستول (یک پروستاگلاندین) را تجویز کند که آن را به صورت واژینال وارد می کنید. در عرض نیم تا ده ساعت پس از مصرف دارو، گرفتگی و خونریزی خواهید داشت. کل فرآیند یک یا دو روز طول می کشد.

3-عمل جراحي: ممکن است تصمیم بگیرید که از روش کورتاژ برای برداشتن بافت انجام دهید، نه اینکه منتظر بمانید تا روند طی شود. اگر مشکلاتی دارید که انتظار سقط جنین را نا امن می کند، مانند خونریزی قابل توجه یا علائم عفونت، باید بافت را بردارید.

پزشک شما قرار ملاقات بعدی را چند هفته بعد از هر گزینه ای که انتخاب می کنید با شما تعیین می کند تا مطمئن شود هیچ نشانه ای از عفونت یا عوارض وجود ندارید.

باردار شدن بعد از یک بارداری پوچ

اگرچه احتمالاً در مورد احتمال سقط جنین دیگر نگران هستید، پزشکان تنها یک سقط جنین را نشانه ای از وجود مشکلی در شما یا همسرتان نمی دانند.

خبر خوب این است که داشتن یک بارداری پوچ هیچ تاثیری بر توانایی شما برای باردار شدن و داشتن یک بارداری سالم ندارد. بیشتر زنان پس از یک تخمک سوخته باردار می شوند. این بر باروری شما تأثیر نمی گذارد.

بیشتر پزشکان منتظر می‌مانند تا یک زن دو یا سه سقط متوالی داشته باشد تا آزمایش‌های خونی و ژنتیکی ویژه‌ای را درخواست کنند تا بفهمند مشکل چیست.

برخی از پزشکان توصیه می کنند پس از یک تخمک سوخته منتظر بمانید تا زمانی که پریود شوید، که احتمالاً چهار تا شش هفته پس از سقط جنین یا برداشتن بافت رخ می دهد. (شما باید در حین صبر از کنترل بارداری استفاده کنید، زیرا ممکن است تا دو هفته بعد از سقط جنین تخمک گذاری کنید.)

زنانی که در عرض شش ماه پس از سقط جنین باردار می شوند، در واقع بهترین شانس برای داشتن یک بارداری سالم را دارند. این زنان نسبت به زنانی که 6 تا 12 ماه پس از سقط جنین باردار شدند، سقط جنین یا حاملگی خارج از رحم کمتری داشتند.

با این حال، در حالی که ممکن است از نظر فیزیکی برای باردار شدن مجدد آماده باشید، ممکن است از نظر عاطفی احساس آمادگی نکنید. هر زنی به روش خود با غم و اندوه ناشی از از دست دادن اوایل بارداری کنار می‌آید و برخی از زنان می‌بینند که ماه‌ها طول می‌کشد تا آنها به تلاش برای باردار شدن مجدد علاقه‌مند شوند.

دکتر زهرا ستوده

جراح و متخصص زنان و زایمان و جراحی زیبایی زنان و ناباروری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 − 7 =