۷ دقیقه
علائم بارداری

علائم بارداری

آنچه می خوانید...

علائم بارداری می تواند از فردی به فرد دیگر و از بارداری به بارداری دیگر متفاوت باشد. ممکن است قبل از اینکه بفهمید باردار هستید تغییراتی را در بدن خود احساس کنید یا اصلاً متوجه علائمی نشوید. علائم اولیه بارداری شامل عقب افتادن قاعدگی، نیاز به دفع بیشتر ادرار، حساس شدن سینه ها، احساس خستگی و تهوع صبحگاهی است. امروز می خواهیم در مورد علائم بارداری و نشانه های اولیه آن صحبت کنیم.

علائم رایج بارداری چیست؟

علائم رایج بارداری چیست؟

هرکسی علائم متفاوت بارداری را در این دوران تجربه می کند. مهم است که بارداری خود را با بارداری دیگری مقایسه نکنید زیرا علائم بارداری می تواند بسیار متفاوت باشد.

چندین نشانه ی اولیه از بارداری وجود دارد که ممکن است داشته باشید یا نداشته باشید.

شایع ترین علائم بارداری

عقب افتادن قاعدگی

شایع ترین و بارزترین علامت بارداری، پریود نشدن است. هنگامی که لقاح اتفاق می افتد، بدن شما هورمون هایی تولید می کند که تخمک گذاری و ریزش پوشش داخلی رحم را متوقف می کند. این به این معنی است که چرخه قاعدگی شما متوقف شده است و تا زمانی که نوزادتان به دنیا بیاید دیگر پریود نخواهید شد. اما پریود نشدن همیشه نشانه بارداری نیست. همچنین ممکن است به دلیل استرس، ورزش زیاد، رژیم غذایی، عدم تعادل هورمونی و سایر عواملی که ممکن است باعث پریودهای نامنظم شوند، پریود خود را از دست بدهید.

نیاز به دفع بیشتر ادرار

 حتی قبل از اینکه پریودتان را از دست بدهید، ممکن است متوجه شوید که مجبور هستید بیشتر ادرار کنید. این به این علت می باشد که خون بیشتری نسبت به قبل دارید. در دوران بارداری، خون رسانی بدن شما افزایش می یابد. کلیه ها خون را فیلتر کرده و مواد زائد اضافی را دفع می کند. این مواد زائد به صورت ادرار دفع می شوند. هر چه خون بیشتری در بدن باشد، بیشتر باید ادرار کرد.

احساس خستگی

 بسیاری از افراد در اوایل بارداری احساس خستگی شدید می کنند. این نشانه های بارداری به دلیل سطح بالای هورمون پروژسترون اتفاق می افتد. مانند سایر علائم اولیه بارداری، خستگی در سه ماهه دوم (پس از هفته 13 بارداری) بهتر می شود. با این حال، برای بسیاری از افراد در سه ماهه سوم باز می گردد.

تهوع صبح و یا ظهر و شب

 این علامت بارداری می تواند در هر زمانی از روز یا شب اتفاق بیفتد. حالت تهوع می تواند در اوایل دو هفته پس از بارداری رخ دهد. تمام افراد حالت تهوع را تجربه نمی کنند و همچنین درجات مختلفی از حالت تهوع وجود دارد. شما می توانید حالت تهوع را احساس کنید اما هرگز استفراغ نکنید. حدود نیمی از افراد باردار به دلیل حالت تهوع استفراغ می کنند. اگرچه حالت تهوع در دوران بارداری نسبتاً طبیعی می باشد، اما در صورت کم آبی بدن ممکن است مشکل ساز شود. همچنین افرادی که به دلیل حالت تهوع شدید نمی توانند غذا و مایعات مصرف نمایند، ممکن است به وضعیتی به نام هایپرامسیس گراویداروم مبتلا شوند. اگر دچار حالت تهوع و کم آبی شدید به پزشک متخصص زنان خود مراجعه کنید.

سینه‌های دردناک و متورم

 سینه‌های شما ممکن است در هنگام بارداری حساس شوند. درد ممکن است شبیه درد سینه‌های شما قبل از پریودی باشد، فقط بیشتر. آرئول ها (ناحیه اطراف نوک پستان) نیز ممکن است شروع به تیره شدن و بزرگ شدن کنند. این درد موقتی می باشد و هنگامی که بدن شما به هورمون های افزایش یافته عادت کند از بین می رود. همچنین ممکن است متوجه شوید که سینه‌هایتان بزرگ‌تر شده است.

البته باید توجه داشته باشید که تنها راه برای اطمینان از اینکه شما باردار هستید، انجام آزمایش بارداری یا سونوگرافی توسط پزشک می باشد.

شایع ترین علائم بارداری

علائم کمتر شایع بارداری چیست؟

برخی علائم به ویژه در بارداری اول ممکن است بروز کند، که کمتر رایج هستند. درست مانند علائمی که در بالا بیان شد، این علائم بارداری ممکن است اتفاق بیفتد یا نیفتند. مهم است که به یاد داشته باشید که همه افراد متفاوت هستند و نشانه های بارداری ممکن است در افراد مختلف متفاوت باشد.

علائم کمتر شایع در دوران بارداری می تواند شامل موارد زیر باشد:

لکه بینی (که به آن خونریزی لانه گزینی نیز می گویند)

 اگرچه ممکن است نشانه بدی به نظر برسد، اما خونریزی خفیف (لکه بینی) می تواند نشانه ای از وجود جنین در رحم شما باشد. کاشت جنین در رحم حدود 10 روز پس از لقاح انجام می شود. ممکن است کاشت جنین همراه با خونریزی خفیف مانند قطرات کوچک خون یا ترشحات قهوه ای رنگ از واژن شما باشد. این اتفاق  ممکن است تقریباً در زمان عادت ماهانه شما شروع شود و می تواند از چند روز تا چند هفته ادامه یابد. لکه بینی در این زمان ممکن است باعث شود برخی افراد فکر کنند که پریود شده اند و باردار نیستند.

هوس غذایی، بیزاری از غذا یا گرسنگی مداوم

برخی از افراد در این دوران هوس خوردن غذاهای خاص را می کنند یا دائماً احساس گرسنگی دارند. در حالی که برخی از غذاها و طعم ها ممکن است در اوایل بارداری فوق العاده به نظر برسند و لذت بخش، برخی دیگر از غذاها ممکن است ناگهان  برای فرد طعم ناخوشایندی پیدا کنند. بیزاری از غذا ممکن است در طول بارداری اتفاق بیفتد و سبب شود از چیزهایی که قبلا از آن لذت می بردید بیزار شوید.

طعم فلز در دهان

بسیاری از افراد در این دوران می گویند که طعم فلز را در دهان خود احساس می کنند. ممکن است مزه‌ای مانند اینکه انبوهی از سکه در دهان داشته باشید.

سردرد و سرگیجه

سردرد و احساس سرگیجه در اوایل بارداری شایع است. این به دلیل تغییرات هورمونی در بدن و افزایش حجم خون شما ممکن است، اتفاق می افتد. البته در صورت داشتن این حالت به طور مداوم حتما به پزشک خود مراجعه کنید ممکن است به دلیل کم خونی در بارداری باشد.

گرفتگی

همچنین می‌توانید گرفتگی‌های خفیف و شبیه پریود را تجربه کنید که طی چند روز می‌آیند و از بین می‌روند. اگر این گرفتگی ها عمدتاً در یک طرف بدن شما احساس می شوند یا شدید هستند، مهم است که فوراً به پزشک متخصص زنان خود مراجعه کنید. این حالت می تواند نشانه حاملگی خارج از رحم یا سایر عوارض باشد.

نوسانات خلقی

همانطور که هورمون های شما به تغییر ادامه می دهند، می توانید نوسانات خلقی را تجربه کنید. این طبیعی می باشد و ممکن است در طول بارداری رخ دهد. با این حال، اگر زمانی احساس اضطراب، افسردگی و یا افکار آسیب رساندن به خود دارید، مهم است که به پزشک خود مراجعه کنید.

احتقان

 برخی افراد در اوایل بارداری به دلیل افزایش سطح هورمون و خون دچار گرفتگی بینی می شوند. غشاهای مخاطی بینی شما خشک شده و احتمال خونریزی بیشتر است.

نفخ

 در حالی که ممکن است چند هفته یا چند ماه طول بکشد تا یک برآمدگی قابل توجه در شکم ایجاد شود، اما افزایش هورمون ها می تواند باعث شود معده شما احساس نفخ کرده و منجر به دفع گاز بیش از حد معمول شود.

آکنه یا تغییرات پوستی

 افزایش هورمون ها و حجم خون شما مقصر هر گونه تغییر پوستی است که تجربه می کنید. در حالی که برخی از افراد در دوران بارداری درخشش بارداری و پوست شفاف تری دارند، برخی دیگر ممکن است جوش های بیشتری داشته باشند.

کلام اخر

هر کسی ممکن است نشانه های بارداری متفاوتی را تجربه می کند. اما مواردی مانند پریود نشدن، احساس خستگی بیشتر، درد یا حساس شدن سینه‌ها و حالت تهوع به ویژه تهوع صبحگاهی از علائم شایع اوایل بارداری می باشند. برخی از افراد قبل از اینکه پریود خود را از دست بدهند، علائم بارداری را دارند. اگر فکر می کنید ممکن است باردار باشید یک تست بارداری در خانه انجام دهید. در صورت دریافت نتیجه مثبت به پزشک متخصص زنان مراجعه کنید. مراقبت های اولیه دوران بارداری مهم است و سلامت شما و جنین را تضمین می کند.

دکتر زهرا ستوده

جراح و متخصص زنان و زایمان و جراحی زیبایی زنان و ناباروری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × 1 =