دکتر زهرا ستوده / بارداری و زایمان / نکات و مراقبت های بارداری
۵ دقیقه
نکات و مراقبت های بارداری

نکات و مراقبت های بارداری

آنچه می خوانید...

هر یک از مادرانی که به سلامت جنین و خودشان اهمیت می دهند باید به مراقبت های بارداری توجه زیادی داشته باشند. در صورتی که مراقبت های دوران بارداری به صورت اصولی انجام نشود، سلامت مادر و جنین در خطر می افتد. مراقبت هایی که مربوط به دوران بارداری است دسته بندی های متفاوتی دارد. شما باید به خوبی بدانید که مراقبت های دوران بارداری مربوط به سه ماه اول با سه ماه آخر فرق می کند. مادر هر یک از نکاتی که مربوط به مراقبت از جنین می باشد را باید در ماه های متنوع در نظر بگیرد. برخی از مهمترین مراقبت هایی که مربوط به دوران بارداری می باشد را در ادامه معرفی می کنیم.

مراقبت های دوران بارداری

مراقبت های بارداری در سه ماه اول چگونه است ؟

یکی از مهمترین نکاتی که در این دوران اهمیت زیادی دارد این است که خانم ها قبل از بارداری باید یک پزشک متخصص زنان و زایمان خوب را انتخاب نمایند و بعد با مراجعه به پزشک نکات مراقبتی بارداری سه ماه اول خود را دریافت کنند. برای اینکه سلامت و زنده بودن جنین بررسی شود، باید سونوگرافی انجام دهند. توجه به رژیم غذایی یکی از مهم‌ ترین مراقبت های 3 ماه اول می باشد. زمانی که جنین بزرگ می شود به مواد مغذی نیاز پیدا می ‌کند. کودک تمام مواد مغذی را از مادر دریافت خواهد کرد. کربوهیدرات ها، پروتئین ها و ویتامین ها را باید به اندازه مناسب دریافت کند.

 یکی از مهمترین نکاتی که در مورد مراقبت های دوران بارداری 3 ماه اول اهمیت زیادی دارد، مصرف نکردن برخی از غذاها می باشد. برخی غذاها باکتری هایی دارند که برای جنین ضرر خواهند داشت. مصرف کردن گوشت نیمه پخته، تخم مرغ خام و غیره در این دوره ممنوع است. ناتوانی ها و مشکلات عاطفی جنین با استفاده از الکل و دخانیات شدت پیدا می‌ کند. بر همین اساس مادر اگر سیگار می کشد باید بعد از بارداری آن را ترک کند.

نکات مراقبتی مربوط به سه ماه دوم  بارداری

 مراقبت های بارداری در سه ماهه دوم تا حدودی آسان تر از سه ماهه اول می باشد. بسیاری از خانم ها سه ماه دوم بارداری را به راحتی سپری خواهند کرد. اما باید بدانید در این دوره نیاز است که تمامی نکات و مراقبت های لازم رعایت شود. در سه ماهه دوم شکم مادر تا حدودی بزرگتر خواهد شد و حرکات جنین آغاز می گردد. کودک در شکم مادر رشد می کند و بسیاری از علائم متفاوت که در مادر ظاهر می شود به رشد کودک بستگی دارد.

درد در ناحیه کمر، تیرگی منافذ پوست، درد در قسمت کشاله ران و شکم، خارش ناحیه شکم و … از جمله علائم سه ماه دوم است. تمامی این موارد تغییرات در دوران بارداری سه ماه دوم می باشد که طبیعی است. رعایت کردن هر یک از نکاتی که مربوط به مراقبت های دوران بارداری سه ماه اول بود در این دوره اهمیت زیادی دارد. از آنجایی که شکم در سه ماه دوم بزرگتر می شود امکان دارد خوابیدن کمی مشکل تر گردد.

نکاتی مراقبتی مربوط به سه ماه سوم بارداری

مراقبت های دوران بارداری که مربوط به سه ماه سوم است باید جدی ‌تر گرفته شود. در سه ماه سوم هر نوع علائمی که در جنین و مادر به وجود می آید باید بررسی شود. فشار خون مادر، وزن مادر، ضربان قلب جنین و موارد دیگر در این ۳ ماه بررسی خواهد شد. زمانی که سه ماه سوم بارداری آغاز می گردد پزشک از مادر درخواست می کند که پیش از تولد جنین باید هر دو هفته یکبار به مطب مراجعه نماید. در اواخر هفته های بارداری پزشک در مورد زایمان طبیعی و یا زایمان سزارین با مادر صحبت می کند تا یکی از روش های زایمان را انتخاب نماید.

نکاتی مراقبتی مربوط به سه ماه سوم

مراقبت های بارداری و ورزش

یکی از مهمترین نکاتی که در مورد مراقبت های بارداری اهمیت زیادی دارد ورزش می باشد. بارداری برای برخی از خانم ها استرس زا است. خانم ها از حالت تهوع صبحگاهی و همچنین نوسانات خلقی در هراس هستند. ورزش در دوران بارداری یکی از بهترین اقداماتی می باشد که این مشکلات را کاهش می دهد. خانم‌ هایی که باردار هستند باید فعال باشند. تمامی تمرینات ورزشی شان باید بر اساس شرایطی که دارند انجام گردد. مدیتیشن به عنوان یکی از بهترین روش های کنترل استرس می باشد.

 خانم های باردار با مدیتیشن می توانند آرامش بیشتری کسب کنند. شنا به عنوان یکی از تمرین های عالی جهت لذت بردن از این دوران است. ورزش کردن به عنوان یکی از مهمترین نکات مراقبتی بارداری می باشد. شما اگر می خواهید در دوران بارداری تان ورزش کنید بهتر است با پزشک خود مشورت نمایید. ورزش کردن به مادر کمک می کند که وزن خود را متناسب نگه دارد. مادر با ورزش کردن قوی تر می شود و به راحتی زایمان را انجام خواهد داد.

رابطه جنسی و دوران بارداری

 رابطه جنسی در دوران بارداری یکی از دیگر نکاتی می باشد که در مقوله مراقبت های بارداری باید به آن توجه داشته باشیم. برخی از زوجین می ترسند که رابطه جنسی در این دوران به جنین آسیب وارد کند. خانم هایی که در دوران بارداری دارای حساسیت بدنی و لکه بینی هستند باید در دوران بارداری از رابطه جنسی خودداری نمایند. شما برای اینکه در دوران بارداری رابطه جنسی داشته باشید باید با پزشک خود مشورت کنید تا طبق شرایطی که دارید نکات ضروری را برایتان بگوید.

رابطه جنسی و دوران بارداری

مراقبت های بارداری و کم کردن مشکلات دوران بارداری

اگر می خواهید تهوع خود را کاهش دهید باید وعده های غذایی سبک میل کنید. مایعات را در هر یک از وعده های غذایی تان فراموش نکنید. یکی از مهمترین نکاتی که مربوط به مراقبت های دوران بارداری می باشد، مصرف نکردن غذاهای تند و غذاهای چرب می باشد. برای کاهش یبوست می توانید غذاهایی که فیبر زیادی دارند را میل کنید. همچنین مایعات بنوشید تا یبوست تان در این دوران درمان شود. ورزش کردن برای کاهش یبوست مزیت زیادی دارد. به همین دلیل زیر نظر پزشک خود باید ورزش های خاصی که مربوط به این دوران است را انجام دهید.

دکتر زهرا ستوده

جراح و متخصص زنان و زایمان و جراحی زیبایی زنان و ناباروری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 − 13 =