دکتر زهرا ستوده / بیماری های زنان / پولیپ رحم و بارداری
۶ دقیقه
پولیپ رحم و بارداری

پولیپ رحم و بارداری

آنچه می خوانید...

تلاش های ناموفق برای باردار شدن می تواند ویرانگر باشد و از آنجایی که ممکن است شرایط تشخیص داده نشده در ناباروری شما نقش داشته باشد، مهم است که به یک پزشک متخصص زنان مراجعه کنید تا بتوانید به درستی تشخیص داده شده و در مان شوید. پولیپ رحم از جمله بیماری های شایعی است که ممکن است باعث ناباروری شما شود. این بیماری به ویژه در زنان در سنین باروری بسیار شایع است. پزشک می‌تواند آزمایشاتی را برای تعیین اینکه آیا شما پولیپ رحم دارید و اینکه آیا درمان می‌تواند شانس بارداری شما را بهبود بخشد انجام دهد. امروز می خواهیم در مورد پولیپ رحم و بارداری صحبت کنیم.

آیا می توان با پولیپ رحم باردار شد؟

بیماری پولیپ رحم چیست؟

پولیپ های رحم عمدتاً از رشد بیش از حد سلول ها در آندومتر (پوشش داخلی رحم) تشکیل می شوند. اندازه پولیپ‌ها از چند میلی‌متر تا چند سانتی‌متر، منفرد یا چندگانه، ساقه‌دار یا بی ساقه است و می‌توانند در هر جایی از حفره رحم ایجاد شوند.

تشخیص داشتن پولیپ رحم بسیار دشوار است زیرا این بیماری بسیار بی صدا است و علائم واضحی ندارد. با این حال، می توانید با تکیه بر علائم زیر به پزشک مراجعه کنید و به زودی درمان شوید.

  • فاصله های نامنظم طولانی یا کوتاه بین دوره ها
  • خونریزی شدید غیرمعمول در طول قاعدگی
  • لکه بینی مکرر بین پریودها
  • ناباروری یا سقط جنین
  • خونریزی شدید بعد از رابطه جنسی
پولیپ های رحم چه تاثیری بر بارداری دارند؟

پولیپ های رحم چه تاثیری بر بارداری دارند؟

حتی اگر پولیپ در رحم خود دارید، باز هم احتمال بارداری وجود دارد. در حالی که بین پولیپ رحم و ناباروری ارتباط وجود دارد، مراقبت و درمان مناسب می تواند به شما در رسیدن به بارداری کمک کند. پولیپ ها بیضی شکل هستند. اندازه آن ها می تواند تا پنج سانتی متر قطر داشته باشد یا پولیپ های رحم می توانند میکروسکوپی باشند. پولیپ اکثرا توسط یک ساقه به اندومتر متصل می شوند. زنان ممکن است دارای پولیپ منفرد یا چندگانه در رحم خود باشند.

به طور معمول، پولیپ ها در حفره رحم تشکیل می شوند. با این حال، پولیپ رحم می تواند در آندومتر یا روی دهانه رحم، واژن یا لوله های فالوپ ایجاد شود. گاهی اوقات، اگر پولیپ به اندازه کافی بزرگ باشد، می تواند بر بارداری تأثیر بگذارد. پولیپ رحم با تداخل در لانه گزینی جنین یا انتقال اسپرم بر بارداری تأثیر می گذارد. اندازه آن ها می تواند انجام این فرآیندها را دشوار کند. اگر پولیپ کوچک باشد، حتی ممکن است روی بارداری تاثیری نداشته باشد.

آیا می توان با پولیپ رحم باردار شد؟

زنان مبتلا به بیماری های مرتبط با رحم کم و بیش بارداری را تحت تاثیر قرار می دهند. اما اگر به موقع تشخیص داده شود و درمان شود، می توان عوارض بیماری را به حداقل رساند. در مورد پولیپ های کوچک از رسیدن اسپرم به تخمک جلوگیری می کند اما اگر پولیپ بزرگتر شود باعث انسداد دهانه رحم، بسته شدن دهانه رحم و به خطر افتادن سلامت زنان می شود.

اگر پولیپ به موقع درمان نشود، می تواند خطر ناباروری را افزایش دهد زیرا پولیپ ها بزرگ می شوند و باعث تغییر شکل اندومتر می شوند که برای لانه گزینی جنین مضر است.

چگونه پولیپ ها با باروری تداخل می کنند؟

اعتقاد بر این است که پولیپ رحم ممکن است به ناباروری کمک کند زیرا:

  1. آن ها چسبیدن تخمک بارور شده (لانه گزینی) به دیواره های رحم را دشوارتر می کنند.
  2. آن ها مانع از اتصال اسپرم به تخمک می شوند.
  3. آن ها مانع از ورود اسپرم به رحم می شوند.

پولیپ رحم در دوران بارداری

سقط جنین مکرر نه تنها می تواند از نظر جسمی دردناک باشد، بلکه از نظر احساسی نیز می تواند دردناک باشد. شما باید با مراجعه به پزشک متخصص زنان در شهر ری ریشه ناباروری خود را پیدا کنید. اغلب، زمانی که زنان بیش از یک سقط جنین را تجربه می کنند، ممکن است یک علت زمینه ای وجود داشته باشد.

اگر بیمار باردار باشد و مشخص شود که پولیپ دارد، خطر ابتلا به سقط جنین وجود دارد. پولیپ های رحم در دوران بارداری به طور فزاینده ای رشد می کنند، بزرگ می شوند و باعث می شوند که جنین نقطه اتصال خود را از دست بدهد، که به راحتی منجر به سقط جنین، زایمان زودرس یا ناهنجاری های جنینی و رشد غیر طبیعی جنین می شود.

همچنین پولیپ رحم در فرد باردار خطر جفت سرراهی را افزایش می دهند. علاوه بر این، خطر ابتلا به تخمدان پلی کیستیک وجود دارد، زیرا پولیپ ها به راحتی باعث بیماری های زنان می شوند، زیرا ترشحات واژن زیاد است، محیط واژن نامتعادل است، برخی از باکتری های مفید از بین می روند و واژن محافظت نشده، در نتیجه باکتری‌های مضر رشد می‌کنند که منجر به عفونت‌هایی واژن می شود.

سوالات متداول

کلام آخر

اگرچه پولیپ های رحم معمولاً تهدید کننده زندگی یا سرطانی نیستند، اما می توانند باردار شدن را برای شما و همسرتان دشوارتر کنند. اگر هر یک از علائم مرتبط با پولیپ مانند خونریزی شدید و نامنظم، ناباروری یا مشکل در باردار شدن را دارید، حتما به پزشگ متخصص زنان مراجعه کنید نا هر چه زودتر درمان شوید. درمان کامل پولیپ احتمال بارداری را افزایش می دهد.

دکتر زهرا ستوده

جراح و متخصص زنان و زایمان و جراحی زیبایی زنان و ناباروری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 + 14 =